შსს-ს თანამშრომლებმა საქართველოში სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე მყოფი ჩინეთის 14 მოქალაქე დააკავეს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა საქართველოში სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე მყოფი უცხო ქვეყნის 14 მოქალაქე დააკავეს.
"შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, ორგანიზებული ჯგუფის მიერ, უცხო ქვეყნის მოქალაქეების მიმართ განხორციელებული თაღლითობის ფაქტზე, გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 180-ე მუხლის მე-4 ნაწილით დაიწყეს.
სამართალდამცველების მიერ ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ დუშეთის მუნიციპალიტეტში, ერთ-ერთ სასტუმროში სავარაუდოდ, მოწყობილი იყო ე.წ. ქოლცენტრი.
პოლიციამ ადგილზე ჩატარებული ღონისძიებების შედეგად, ათეულობით მობილური ტელეფონი და პერსონალური კომპიუტერი, რომელთა მეშვეობითაც სავარაუდოდ, უკანონო ფინანსური საქმიანობა ხორციელდებოდა, ნივთმტკიცებად ამოიღო.
სასტუმროში მყოფი პირების გადამოწმებისას, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიგრაციის დეპარტამენტის თანამშრომლებთან კოორდინაციით, გამოვლენილ იქნა, ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის 14 მოქალაქე, რომლებიც საქართველოში იმყოფებოდნენ კანონიერი საფუძვლის გარეშე.
მიგრაციის დეპარტამენტმა აღნიშნული პირების მიმართ, „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული საქართველოდან გაძევების პროცედურები დაიწყო, რომლის ფარგლებშიც განხორციელდა მათი დაკავება და წარმოშობის ქვეყანაში დაბრუნების მიზნით, მიგრაციის დეპარტამენტის დროებითი განთავსების ცენტრში განთავსება.
იქიდან გამომდინარე, რომ აღნიშნულ სასტუმროში, საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარებამდე, ცოტა ხნით ადრე იყო ხანძარი, რომელიც პოლიციის მისვლის დროს, უკვე ლიკვიდირებული იყო, სასტუმროში მყოფმა სხვა პირებმა ტერიტორია დატოვეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროში გამოძიება ორგანიზებული ჯგუფის მიერ, უცხო ქვეყნის მოქალაქეების მიმართ განხორციელებული სავარაუდო თაღლითობის ფაქტზე გრძელდება.
სამართალდამცველები დანაშაულში ჩართული პირების ასევე, მათი ხელმძღვანელების გამოვლენისა და დაკავების მიზნით ყველა შესაბამის ღონისძიებას ატარებენ", - აღნიშნულია შსს-ს ინფორმაციაში.

Georgia detains 14 Chinese nationals for alleged involvement in illegal activities
During the operation, authorities identified the 14 Chinese nationals who lacked legal residency status in Georgia.
Georgia’s Ministry of Internal Affairs has detained 14 Chinese nationals who were found to be illegally present in the country. The arrests came as part of an ongoing investigation into alleged fraudulent activities operated by an organized group.
The body said the Central Criminal Police Department had initiated an investigation under Part 4 of Article 180 of the Criminal Code, which addresses fraud committed by an organized group. The probe began following reports of suspicious activities at a hotel in Dusheti municipality.
Law enforcement officers discovered a makeshift call center within the hotel, allegedly used for illegal financial activities. Police seized dozens of mobile phones and personal computers believed to be instrumental in carrying out fraudulent operations.
During the operation, authorities identified the 14 Chinese nationals who lacked legal residency status in Georgia. In coordination with the Migration Department, they were placed under a Detention of Foreigners and Citizenship order. Deportation procedures have been initiated in accordance with the country’s law on the legal status of foreigners.
The situation was further complicated by a recent fire at the hotel, which had been extinguished before police arrived. Following the incident, several other individuals who were staying at the hotel reportedly fled the scene.