სირსკი - უკრაინელმა ჯარისკაცებმა პოკროვსკის მესამედზე მეტი მტრისგან გაწმინდეს
უკრაინელი დამცველები ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში აქტიურად ანადგურებდნენ ოკუპანტებს პოკროვსკში. ქალაქის მესამედზე მეტი მტრისგან გაწმენდილია, - ამის შესახებ უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალი ალექსანდრ სირსკი სოციალურ ქსელში წერს.
სირსკიმ აღნიშნა, რომ მან კიდევ ერთი სამუშაო ვიზიტი დაასრულა პოკროვსკის სექტორში. იქ მან შეხვედრა გამართა სამხედრო სარდლობასთან, ასევე სამხედრო დანაყოფებისა და ქვედანაყოფების მეთაურებთან.
გენერლის თქმით, მიზნები უცვლელი რჩება: უკრაინული პოზიციების დაცვა, რუსი ოკუპანტების პერსონალისა და აღჭურვილობის მაქსიმალური რაოდენობის იდენტიფიცირება და განადგურება, ასევე მათი ლოგისტიკის დარღვევა და ჰაერში მტრისთვის ეფექტური წინააღმდეგობის გაწევა.
„ჩვენ ვბლოკავთ ქალაქებზე მცირე ქვეითი ჯგუფებით შტურმის მცდელობებს. ამ მიზნით, ასევე დაკარგული პოზიციების აღსადგენად, ჩვენი დანაყოფები აქტიურ ოპერაციებს ატარებენ. ბოლო კვირის განმავლობაში,  პოკროვსკში, ჩვენ ჩავატარეთ მტრის ძებნა და განადგურება დაახლოებით 11,5 კვადრატული კილომეტრის ფართობზე“, - განაცხადა სირსკიმ.
აღსანიშნავია, რომ პოკროვსკის საერთო ფართობი 29,7 კვადრატული კილომეტრია. ამრიგად, 11,5 კვადრატული კილომეტრი ქალაქის ტერიტორიის მესამედზე მეტია.

Ukrainian troops have cleared more than one-third of Pokrovsk of Russian forces following a week of intensified operations, Commander-in-Chief of the Ukrainian Armed Forces Oleksandr Syrskyi reported on social media on Thursday.
Syrskyi said he completed another working visit to the Pokrovsk sector, where he met with military leadership and commanders of units engaged in the fighting.
He noted that Ukraine’s objectives remain unchanged: holding defensive positions, identifying and destroying as many Russian personnel and equipment as possible, disrupting enemy logistics, and maintaining effective resistance in the air.
“We are blocking attempts to storm cities with small enemy infantry groups. To restore lost positions, our units are also conducting active operations. Over the past week in Pokrovsk, we searched for and eliminated enemy forces across approximately 11.5 square kilometers,” Syrskyi stated.
Given that Pokrovsk covers 29.7 square kilometers, the area reclaimed by Ukrainian forces represents more than one-third of the city.