სოზარ სუბარი – მამუკა მდინარაძე “ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთი პირველი პოლიტპატიმარი იყო, ზუსტად 21 წლის შემდეგ, სწორედ მან გამოაცხადა ისტორიული გადაწყვეტილება
1498
“მამუკა მდინარაძე ნაციონალური მოძრაობის ერთ-ერთი პირველი პოლიტპატიმარი იყო. მდინარაძის საბრალდებო დასკვნაში ზურაბ ადეიშვილი წერდა, რომ “მან არ გაითვალისწინა ქვეყანაში არსებული პოლიტიკური ვითარება” და აჭარელ სტუდენტებს, რომლებსაც ისედაც არასაპატიმრო ღონისძიება – “გაუსვლელობის ხელწერილი” ჰქონდათ შეფარდებული, საკუთარ სახლში წასვლის ნებართვა მისცა!.. ბრალდება იმდენად აბსურდული იყო, რომ მამუკა მდინარაძე ყველა ინსტანციის სასამართლოში გამართლდა”, – წერს “ხალხის ძალის“ თავმჯდომარე და პარლამენტის ვიცე-სპიკერი სოზარ სუბარი სოციალურ ქსელში.
მისი თქმით, „ზუსტად 21 წლის შემდეგ, 2025 წლის 27 მარტს, სწორედ მამუკა მდინარაძემ გამოაცხადა ისტორიული გადაწყვეტილება ნაციონალური მოძრაობის აკრძალვის შესახებ“.
“მამუკა მდინარაძე ნაციონალური მოძრაობის ერთ-ერთი პირველი (მტკიცებულებებით დადასტურებული) პოლიტპატიმარი იყო. ის 2004 წლის მარტში “სამსახურებრივი გულგრილობის” მუხლით დააკავეს.
მდინარაძის საბრალდებო დასკვნაში ზურაბ ადეიშვილი წერდა, რომ “მან არ გაითვალისწინა ქვეყანაში არსებული პოლიტიკური ვითარება” და აჭარელ სტუდენტებს, რომლებსაც ისედაც არასაპატიმრო ღონისძიება – “გაუსვლელობის ხელწერილი” ჰქონდათ შეფარდებული, საკუთარ სახლში წასვლის ნებართვა მისცა!..
ბრალდება იმდენად აბსურდული იყო, რომ მამუკა მდინარაძე ყველა ინსტანციის სასამართლოში გამართლდა.
მოგვიანებით კი მისი საქმის განმხილველი ერთ-ერთი მოსამართლე ქალი, შეთითხნილი ბრალდებით, თავად აღმოჩნდა ციხეში. ეს, იმ პერიოდში, ნაცმოძრაობის მიერ სასამართლოს დამორჩილების მორიგი მკაფიო მესიჯი იყო…
ზუსტად 21 წლის შემდეგ, 2025 წლის 27 მარტს, სწორედ მამუკა მდინარაძემ გამოაცხადა ისტორიული გადაწყვეტილება ნაციონალური მოძრაობის აკრძალვის შესახებ!“- წერს სოზარ სუბარი.

“Mamuka Mdinaradze was one of the first political prisoners of the United National Movement (UNM). Exactly 21 years later, on March 27, 2025, he announced the historic decision to ban the party,” wrote Sozar Subari, Vice Speaker of Parliament and Chairman of the People’s Power movement, on social media.
Subari recalled that in March 2004, Mdinaradze was arrested on charges of “official negligence.” According to the indictment, signed by then-Prosecutor General Zurab Adeishvili, Mdinaradze allegedly “failed to consider the political situation in the country” and granted permission to Adjara-based students, who had already been assigned a non-custodial measure (“written agreement not to leave”), to return home.
Subari emphasized the absurdity of the charges, noting that Mdinaradze was acquitted by all court instances. He also pointed out that one of the judges involved in the case was later imprisoned on fabricated charges, describing this as a clear example of the UNM’s control over the judiciary at the time.
“Exactly 21 years later, on March 27, 2025, Mamuka Mdinaradze was the one to announce the historic decision to ban the United National Movement,” Subari stated.