სულხან თამაზაშვილი - ქართული ეკლესია იყო და რჩება ჩვენი ეროვნული ერთიანობისა და სახელმწიფოებრიობის ერთ-ერთ მთავარ საყრდენად
დღეს ჩვენი ქვეყნისთვის მნიშვნელოვან თარიღს აღვნიშნავთ - ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიის აღდგენის დღეს, - ამის შესახებ აჭარის მთავრობის თავმჯდომარის სულხან თამაზაშვილის განცხადებაშია აღნიშნული.
მისი თქმით, ისტორიული ავტოკეფალიის განმტკიცებისა და გაძლიერების საქმეში განსაკუთრებული როლი შეასრულა მისმა უწმინდესობამ ილია მეორემ.
"დღეს ჩვენი ქვეყნისთვის მნიშვნელოვან თარიღს აღვნიშნავთ - ქართული მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალიის აღდგენის დღეს.
წელს ეს დღე განსაკუთრებული სევდითაა დამძიმებული -  ჩვენ გამოვეთხოვეთ ერის სულიერ წინამძღოლს, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქს, ილია მეორეს.
1917 წლის 25 მარტს ქართველმა ერმა დაიბრუნა ისტორიული ავტოკეფალია, ხოლო მისი განმტკიცებისა და გაძლიერების საქმეში განსაკუთრებული როლი შეასრულა მისმა უწმინდესობამ.
ქართული ეკლესია იყო და რჩება ჩვენი ეროვნული ერთიანობისა და სახელმწიფოებრიობის ერთ-ერთ მთავარ საყრდენად.
ჩვენი ვალია, შევინარჩუნოთ ის ერთობა და ღირებულებები, რომლებიც ჩვენმა პატრიარქმა დაგვიტოვა“, - აღნიშნავს სულხან თამაზაშვილმა.

Tamazashvili on Wednesday noted that this year the celebration was marked by deep sorrow following the passing of the spiritual leader of the nation, Catholicos-Patriarch Ilia II
Adjara Government Chairman Sulkhan Tamazashvili has commemorated the Restoration of the Georgian Orthodox Church’s Autocephaly, describing it as a significant date in the nation’s history.
Tamazashvili on Wednesday noted that this year the celebration was marked by deep sorrow following the passing of the spiritual leader of the nation, Catholicos-Patriarch Ilia II.
“On 25 March 1917, the Georgian people regained historical autocephaly, and His Holiness Ilia II played a pivotal role in strengthening and consolidating it. The Georgian Church has always been and remains a key pillar of our national unity and statehood. It is our duty to preserve the unity and values that the Patriarch has left us,” Tamazashvili said.
He highlighted the Church’s “enduring role” in supporting Georgia’s national identity and spiritual cohesion.