სუსის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტმა ბინადრობის ნებართვის მისაღებად ყალბი დოკუმენტების დამზადების ფაქტი გამოავლინა
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტმა ბინადრობის ნებართვის მისაღებად ყალბი დოკუმენტების დამზადების ფაქტი გამოავლინა.
"სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტში მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმეების გამოძიების ფარგლებში გამოვლინდა თურქეთისა და საქართველოს ორმაგი მოქალაქეობის მქონე ერთი და საქართველოს მოქალაქეობის მქონე სამი ადამიანი, რომლებიც ყალბ დოკუმენტაციას ამზადებდნენ.
ბრალდებულებმა თურქეთის თექვსმეტ მოქალაქეს, საქართველოში ბინადრობის ნებართვის მისაღებად, იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოში წარსადგენი ყალბი დოკუმენტები დაუმზადეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ კონკრეტულ კომპანიებთან სხვადასხვა ფორმით დაკავშირებული პირები - ბუღალტერი, თარჯიმანი და სხვა პოზიციაზე მომუშავეები, სარგებლობდნენ კომპანიის დირექტორების პირადი მონაცემებით და ხელმძღვანელებისგან ფარულად, მათი სახელით, თურქეთის მოქალაქეებს უფორმებდნენ ყალბ შრომით ხელშეკრულებებს, თითქოსდა ეს ადამიანები ამ კომპანიებში გარკვეულ თანამდებობებზე მუშაობდნენ.
ოთხივე პირს ბრალდება წარედგინა სისხლის სამართლის კოდექსის 362-ე მუხლის პირველი ნაწილით, რაც სასჯელის სახედ ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას სამ წლამდე ვადით", - აცხადებენ სუსში.

The investigation found that individuals linked to several companies, including an accountant, a translator and other employees, used company directors’ personal data without their knowledge
Georgia’s State Security Service on Thursday said its counterintelligence department had uncovered a scheme involving the production of fake documents for foreign nationals seeking residence permits.
According to the agency, investigators identified four suspects - one dual Turkish-Georgian national and three Georgian citizens - who allegedly prepared falsified paperwork for 16 Turkish nationals. The documents were intended for submission to the State Services Development Agency, part of the Ministry of Justice, as part of residence-permit applications.
The investigation found that individuals linked to several companies, including an accountant, a translator and other employees, used company directors’ personal data without their knowledge. They allegedly issued false employment contracts in the names of these businesses, claiming the applicants held positions within the firms.
All four suspects have been charged under Article 362 (part 1) of Georgia’s Criminal Code, which carries a penalty of up to three years in prison.