სუსმა მთავრობის ადმინისტრაციიდან შესული ინფორმაციის საფუძველზე საბოტაჟის და კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევის ფაქტებზე გამოძიება დაიწყო
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა საბოტაჟის და კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევის ფაქტებზე გამოძიება დაიწყო.
"გამოძიების დაწყების საფუძველი გახდა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციიდან შემოსული ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ადმინისტრაციის ვებგვერდზე განხორციელდა სავარაუდო კიბერთავდასხმა და გარკვეული მანიპულაციები, რაც მიზნად ისახავდა არასწორი ინფორმაციის საჯარო სივრცეში გავრცელების გზით საქართველოს სახელმწიფო ინტერესების დაზიანებას, მათ შორის ქვეყნისთვის დამაზიანებელი პოლიტიკური და ეკონომიკური შედეგების დადგომას.
სავარაუდო დანაშაულებრივი ქმედების შემდეგ სხვადასხვა მედიასაშუალებასა და სოციალურ ქსელში დაიწყო საკითხის გაშუქება. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მხრიდან მოხდა მყისიერი რეაგირება - სახელმწიფო ინტერესების დაზიანების აღმოფხვრის მიზნით, პრევენციულად, მედიის წარმომადგენლებს, ასევე ცალკეულ პირებს, მიეცათ რეკომენდაცია, რომ ინფორმაციის გავრცელებისგან თავი შეეკავებინათ.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 318-ე და 284-ე მუხლებით მიმდინარეობს", - აღნიშნულია სუსის ინფორმაციაში.

The investigation is being conducted under Articles 318 and 284 of the Criminal Code of Georgia, which cover unauthorized access to computer systems and sabotage
The State Security Service of Georgia has opened an investigation into sabotage and unauthorized access to computer systems, the agency announced.
According to the SSG, the probe was initiated following information received from the Government Administration of Georgia, which indicated a possible cyberattack on the administration’s website. Preliminary findings suggest that manipulations on the site aimed to disseminate false information and potentially damage Georgia’s national interests, including causing adverse political and economic consequences.
Following the suspected criminal activity, the matter was reported in various media outlets and circulated widely on social networks. The SSS said it responded immediately, advising media representatives and certain individuals to refrain from spreading the information in order to prevent further harm to state interests.
The investigation is being conducted under Articles 318 and 284 of the Criminal Code of Georgia, which cover unauthorized access to computer systems and sabotage.