თენგიზ შარმანაშვილი - ნებისმიერ ჰუმანურ აქტში პოლიტიკური ანგაჟირების შეტანა ამ აქტს აფუჭებს და ცრუ მოლოდინებს წარმოშობს
საქართველოს პრეზიდენტს 24 საათის განმავლობაში შეუძლია, ნებისმიერი აქტის გამოცემა, რაც მის ექსკლუზიურ უფლებამოსილებას შეესაბამება, შეიძლება რაღაც ტექნიკური საკითხები იყო დასაზუსტებელი, რაღაც დოკუმენტაცია იყო დამატებით მოსაძიებელი, რაც მთავარია, შეწყალების აქტი გამოიცა, – ამის შესახებ საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი თენგიზ შარმანაშვილმა განაცხადა.
მისივე თქმით, ერთი კაცის გათავისუფლებაც ღირს, რომ ერთი საათით გვიან გამოსცე ასეთი აქტი.
"შეიძლება, თუნდაც ერთი ადამიანის საკითხი იყო დასაზუსტებელი. ერთი კაცის გათავისუფლებაც ღირს, რომ ერთი საათით გვიან გამოსცე ასეთი აქტი. ვერ გეტყვით რასთან იყო ეს დაკავშირებული, მაგრამ, თუნდაც ერთი ან ორი კაცის დამატებითი ინფორმაციის მოძიება, რომ შეწყალებულთა სიაში მოხვედრილიყვნენ, ღირდა, რომ ერთი, ორი ან მეტი საათით გვიან გამოცემულიყო ეს აქტი. პრეზიდენტს უფლება აქვს, შეწყალების აქტის გამოცემამდე ვინმესთან კონსულტაცია არც კი გაიაროს. შეწყალების აქტები პერიოდულად გამოდის და არ არის დაკავშირებული მხოლოდ რელიგიურ დღესასწაულებთან. მომავალშიც იქნება ეს ჰუმანური აქტები, საქართველოს პრეზიდენტი ვინმეს თუ თვლის შესაწყალებლად, მომავალშიც არ იქნება გვიან ასეთი გამოცემა“, – განაცხადა თენგიზ შარმანაშვილმა.
როგორც შარმანაშვილი აცხადებს, საპარლამენტო რესპუბლიკების პრეზიდენტები კონსტიტუციურად პოლიტიკისგან მოწყვეტილი არიან, როდესაც ასეთი ტიპის აქტებთან გვაქვს საქმე.
„ნებისმიერ ჰუმანურ აქტში პოლიტიკური ანგაჟირების შეტანა ამ აქტს აფუჭებს და ცრუ მოლოდინებს წარმოშობს. გავყვეთ ჩვენს კონსტიტუციურ ჩანაწერს. კონსტიტუციამ გადაწყვიტა, რომ ეს უნდა იყოს ჰუმანიტარული, აპოლიტიკური აქტი, მხოლოდ პრეზიდენტის უფლებამოსილების სფერო და არა სხვა ვინმესი. ასეთ ვითარებაში უფრო მეტი ჰუმანიზმია, ვიდრე პოლიტიკური ანგაჟირების დროს. არავითარი მოლოდინები არ შექმნილა, უბრალოდ, უნდათ, ხელოვნურად შექმნან ასეთი მოლოდინები. ნებისმიერი სიტუაცია, რომელიც საქართველოში ტრიალებს, უნდათ, პოლიტიკური დაპირისპირებების და ურთიერთბრალდებების სფეროში გადაიტანონ. ეს ძალიან ცუდია და ხელს უშლის შიდა სამოქალაქო ინტეგრაციას საქართველოში. ბოლო წლების განმავლობაში რა გვესმის? არ გცნობ, არ მინდა, პარლამენტში არ შემოვალ, შენ ვინ ხარ საერთოდ, არ გცნობ და როგორც გინდა, ისე მოიქეცი, არ მაინტერესებს. ამავე დროს, უნდათ, შექმნან მოლოდინი, რომ ადამიანი, რომელიც არაკანონიერად მიაჩნიათ, უნდა იქცეოდეს ისე, როგორც მათ სურთ. იმდენად აბსურდული სიტუაციაა, რომ ასე გაგრძელება წესით აღარ უნდა შეიძლებოდეს. ჩვენ უკვე მიგვაჩვიეს ამ აბსურდულობას და ამ დაპირისპირებების საკითხებს“, – განაცხადა თენგიზ შარმანაშვილმა.
მისი თქმით, ყველამ კარგად დაინახა, რომ შიდა დაპირისპირება საქართველოდან არ იმართება.
„მილიონები იხარჯება, რომ ერთმანეთს არ დაველაპარაკოთ. უზარმაზარი შეცდომები დააშვებინეს ოპოზიციას. 61 ოპოზიციონერი დღეს საქართველოს პარლამენტში არ ზის და ოპონირებას უმრავლესობას არ უწევს. ერთი შეხედვით, თითქოს ჩვენთვის, უმრავლესობისთვის კომფორტულია, მაგრამ საქართველოს მომავლისთვის კომფორტული და სწორი არ არის. აქ უნდა ყოფილო პოლიტიკური ჭიდილის ასპარეზი. ეს ყველაფერი ამის გამოძახილია და ყალბი მოლოდინების შექმნაც ამის ნაწილია – ყველაფერი, მათ შორის ჰუმანური აქტებიც კი, გამოყენებული უნდა იყოს ქვეყანაში დესტაბილიზაციისა და  დაპირისპირებისთვის. დაპატიმრებულებისთვის მიმართვა და პედალირება, რომ მშობლებს განწყობა შეუქმნან პოლიტიკური ყალბი ნარატივებისთვის, ძალიან ცუდია“, – განაცხადა შარმანაშვილმა.
პრეზიდენტმა მიხეილ ყაველაშვილმა ნათლისღების დღესასწაულთან დაკავშირებით 159 მსჯავრდებული პირი შეიწყალა.

Sharmanashvili said said humanitarian acts, including pardons, should not be used to fuel political destabilisation or social tensions
A member of Georgia’s parliamentary majority, Tengiz Sharmanashvili, has defended the timing of a recent presidential pardon decree, saying the president is constitutionally entitled to issue such acts within a 24-hour period.
Speaking to journalists, Sharmanashvili said the delay may have been linked to technical clarifications or the need to obtain additional documentation. He stressed that the key issue was that the pardon act was ultimately issued.
He said that even the release of a single individual justified issuing the decree later than expected. “Even freeing one person is worth issuing such an act an hour later,” he said, adding that additional information about one or two individuals may have been needed before they were included on the pardon list.
Sharmanashvili said the president has the right to issue pardon acts without consulting anyone and noted that such decisions are made periodically and are not limited to religious holidays. He added that similar humanitarian acts could be expected in the future.
He also said that in parliamentary republics, presidents are constitutionally removed from politics when exercising powers of this kind. According to Sharmanashvili, introducing political motives into humanitarian acts undermines their purpose and creates false public expectations.
He accused critics of attempting to politicise humanitarian decisions and of seeking to shift all developments in Georgia into the sphere of political confrontation. He said this approach damages internal civic integration and deepens divisions within society.
Sharmanashvili further argued that internal political confrontation in Georgia is being influenced from outside the country and criticised the opposition for boycotting parliament. He said that 61 opposition lawmakers are currently not participating in parliamentary work, which he described as harmful to the country’s democratic process, even if it appears to benefit the ruling majority in the short term.
He said humanitarian acts, including pardons, should not be used to fuel political destabilisation or social tensions, adding that appeals related to detainees were being exploited to promote what he described as false political narratives.
Earlier, Georgia’s president, Mikheil Kavelashvili, issued a pardon for 159 convicted individuals in connection with the Orthodox Epiphany holiday.