თეთრი სახლი აშშ-რუსეთის მოლაპარაკებების შედეგად მიღწეულ შეთანხმებებზე ინფორმაციას ავრცელებს
შეერთებულმა შტატებმა საუდის არაბეთში რუს ოფიციალურ პირებთან მოლაპარაკების შედეგები შეაჯამა. მათი შედეგები უკრაინასთან აშშ-ის შეთანხმებებისგან მხოლოდ ერთი პუნქტით განსხვავდება.
როგორც თეთრი სახლი აღნიშნავს, რუს და ამერიკელ ოფიციალურ პირებს შორის მოლაპარაკებების შემდეგ:
შეერთებული შტატები და რუსეთი შეთანხმდნენ, რომ უზრუნველყონ უსაფრთხო ნავიგაცია, გამორიცხონ ძალის გამოყენება და აღკვეთონ კომერციული გემების გამოყენება სამხედრო მიზნებისთვის შავ ზღვაში.
შეერთებული შტატები დაეხმარება რუსეთს მსოფლიო ბაზარზე სასოფლო-სამეურნეო და სასუქების ექსპორტის აღდგენაში, შეამცირებს საზღვაო დაზღვევის ხარჯებს და გააუმჯობესებს პორტებსა და გადახდის სისტემებზე წვდომას ასეთი ტრანზაქციებისთვის.
შეერთებულმა შტატები და რუსეთი შეთანხმდნენ, რომ შეიმუშაონ ზომები პრეზიდენტ ტრამპსა და პრეზიდენტ პუტინს შორის შეთანხმების განსახორციელებლად რუსეთსა და უკრაინაში ენერგეტიკულ ობიექტებზე თავდასხმების აკრძალვის შესახებ.
შეერთებული შტატები და რუსეთი მიესალმებიან მესამე ქვეყნებიდან კარგ სერვისებს ენერგეტიკისა და საზღვაო ხელშეკრულებების განხორციელების მხარდასაჭერად.
შეერთებული შტატები და რუსეთი გააგრძელებენ მუშაობას ძლიერი და ხანგრძლივი მშვიდობისკენ.
ამავდროულად, ამერიკულმა მხარემ გაიხსენა აშშ-ის პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის მოთხოვნა ორივე მხარის მიერ მკვლელობების შეჩერების შესახებ, როგორც აუცილებელი ნაბიჯი გრძელვადიანი სამშვიდობო მოგვარების მისაღწევად.
ამ მიზნით, შეერთებული შტატები გააგრძელებს უკრაინასა და რუსეთს შორის მოლაპარაკებების ხელშეწყობას.
ამერიკული და უკრაინის დელეგაციების მოლაპარაკებების შემდეგ თეთრმა სახლმა ასევე გაავრცელა განცხადება, რომელიც პრაქტიკულად იდენტურია იმ განცხადების, რომელიც მან გაავრცელა რუსეთთან მოლაპარაკებების შემდეგ. განცხადებაში მხოლოდ მეორე პუნქტია განსხვავებული: საუბარია აშშ-ის მხარდაჭერაზე სამხედრო ტყვეების გაცვლისა და დეპორტირებული უკრაინელი ბავშვების დაბრუნებაზე.

White House releases information on agreements reached in US-Russia talks
The United States has summarized the outcomes of negotiations with Russian officials held in Saudi Arabia. The results of these talks differ from the US-Ukraine agreements by only one point.
According to the White House, following discussions between Russian and American officials:
The US and Russia agreed to ensure safe navigation, prevent the use of force, and prohibit the use of commercial vessels for military purposes in the Black Sea.
The US will assist Russia in restoring its agricultural and fertilizer exports to global markets, reducing maritime insurance costs, and improving access to ports and payment systems for such transactions.
The US and Russia agreed to develop measures to implement a prior agreement between President Trump and President Putin on banning attacks on energy facilities in Russia and Ukraine.
Both countries welcomed third-party good offices in supporting the implementation of energy and maritime agreements.
The US and Russia committed to continuing efforts toward a strong and lasting peace.
At the same time, the American side recalled US President Donald Trump’s demand for both parties to halt killings as a necessary step toward a long-term peace settlement.
To this end, the US will continue facilitating negotiations between Ukraine and Russia.
Following US-Ukraine talks, the White House released a similar statement to the one issued after discussions with Russia. The only difference was the second point, which, in the case of Ukraine, focused on US support for the exchange of military prisoners and the return of deported Ukrainian children.