ტრამპი აცხადებს, რომ ბუდაპეშტში პუტინთან შეხვედრის "ძალიან კარგი შანსი“ არსებობს
აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ ბუდაპეშტში ვლადიმერ პუტინთან შეხვედრის "ძალიან კარგი შანსი“ არსებობს.
დღეს, 7 ნოემბერს, ტრამპი ვაშინგტონში უნგრეთის პრემიერ-მინისტრ ვიქტორ ორბანს მასპინძლობს.
ჟურნალისტის კითხვაზე, არის თუ არა ბუდაპეშტში პუტინთან შეხვედრის შანსი, ტრამპმა დადებითად უპასუხა. „შანსი ყოველთვის არის, ძალიან კარგი შანსი“, - აღნიშნა აშშ-ის პრეზიდენტმა.
ოქტომბერში დონალდ ტრამპმა და ვლადიმერ პუტინმა ტელეფონით ისაუბრეს და განაცხადეს, რომ აპირებდნენ ორ კვირაში უნგრეთის დედაქალაქში პირისპირ შეხვედრას. მოლაპარაკებებისთვის მზადებას აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო და რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი კოორდინაციას უწევდნენ, თუმცა ამერიკელმა ლიდერმა შეხვედრა მალევე გააუქმა.
23 ოქტომბრის ღამეს, ტრამპმა სანქციები დააწესა ორი რუსული ნავთობგიგანტის - „როსნეფტის“ და „ლუკოილის“ წინააღმდეგ. აშშ-ის ფინანსთა სამინისტრომ მოსკოვს მოუწოდა, დაუყოვნებლივ დათანხმებულიყო ცეცხლის შეწყვეტას.

Trump says there is “very good chance” of meeting Putin in Budapest
US President Donald Trump on Wednesday said there was a “very good chance” he would meet with Russian President Vladimir Putin in Budapest.
Speaking to reporters, Trump made the comment while hosting Hungarian Prime Minister Viktor Orbán at the White House. When asked if a meeting with Putin in Budapest was possible, the President replied: “There’s always a chance - a very good chance”, he said.
Trump and Putin last spoke by phone in October, when both leaders indicated plans to hold an in-person meeting in Hungary’s capital within two weeks. Preparations for the talks were reportedly coordinated by US Secretary of State Marco Rubio and Russian Foreign Minister Sergey Lavrov. However, Trump canceled the meeting shortly afterward.
On the night of October 23, the US President imposed sanctions on two major Russian oil companies - Rosneft and Lukoil. Following the decision, the US Treasury Department called on Moscow to immediately agree to a ceasefire.