ტრამპი - ესენი არიან მოძალადეები, ჩვენ ძალიან ძლიერ ვარიანტებს განვიხილავთ, გადაწყვეტილებას მივიღებთ
აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი აცხადებს, რომ ირანში არეულობის ესკალაციაზე რეაგირების სხვადასხვა ვარიანტს განიხილავს, მათ შორის შესაძლო სამხედრო ვარიანტებს, რადგან ქვეყანაში მასშტაბური საპროტესტო აქციები გრძელდება.
"როგორც ჩანს, არიან ადამიანები, რომლებიც დახოცეს და არ უნდა დაეხოცათ. ესენი არიან მოძალადეები. თუ მათ ლიდერებს უწოდებთ, არ ვიცი, შეიძლება თუ არა ლიდერების დარქმევა. ისინი ქვეყანას ძალადობის საშუალებით მართავენ. ჩვენ ამას ძალიან სერიოზულად განვიხილავთ. სამხედროები ამას განიხილავენ. ჩვენ ძალიან ძლიერ ვარიანტებს განვიხილავთ. გადაწყვეტილებას მივიღებთ“, – განაცხადა ტრამპმა.
ტრამპმა ასევე განაცხადა, რომ ილონ მასკთან ირანში ინტერნეტის აღდგენის შესახებ საუბარს გეგმავს, სადაც ხელისუფლებამ ანტისამთავრობო საპროტესტო აქციების ფონზე საკომუნიკაციო საშუალებები გათიშა.
ამასთან, აშშ-ის პრეზიდენტი აცხადებს, რომ მას ირანიდან მოლაპარაკებებისთვის დაუკავშირდნენ.
„გუშინ დამირეკეს. ირანმა მოლაპარაკებისთვის დარეკა. ირანის ლიდერებს მოლაპარაკება სურთ. ვფიქრობ, ისინი დაიღალნენ შეერთებული შტატების მხრიდან დარტყმებით. ირანს ჩვენთან მოლაპარაკება სურს“, – განაცხადა ტრამპმა.
მანამდე დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ ირანში არეულობის ესკალაციაზე რეაგირების სხვადასხვა ვარიანტს განიხილავს, მათ შორის შესაძლო სამხედრო ვარიანტებს. ტრამპმა ასევე აღნიშნა, რომ ირანში ინტერნეტის აღდგენის შესახებ მილიარდერ ილონ მასკთან საუბარს გეგმავს.
ირანში საპროტესტო გამოსვლები დეკემბრის ბოლოს დაიწყო. აშშ-ის ადამიანის უფლებათა დაცვის ცენტრის ბოლო მონაცემებით, ირანში საპროტესტო აქციებს, სულ მცირე, 544 ადამიანი ემსხვერპლა. ამასთან, 84 საათზე მეტია, რაც ირანის მოსახლეობის უმეტესობას ინტერნეტზე წვდომა არ აქვს.

Trump also revealed plans to discuss restoring internet access in Iran with Elon Musk
US President Donald Trump has said that Washington is reviewing various responses to escalating unrest in Iran, including potential military options, as large-scale anti-government protests continue across the country.
“Apparently, there are people who were killed and shouldn’t have been. These are violent individuals. If you call them leaders, I don’t know if that’s appropriate. They govern the country through violence. We are taking this very seriously. The military is reviewing it. We are looking at very strong options. A decision will be made,” Trump said.
Trump also revealed plans to discuss restoring internet access in Iran with Elon Musk, following government-imposed communications blackouts amid the protests.
Additionally, the president said he was contacted by Iranian authorities for negotiations. “Yesterday they called me. Iran wants to negotiate. I think they are tired of the US strikes. Iran wants to negotiate with us,” he added.
The unrest in Iran began in late December. According to the latest figures from the US Center for Human Rights, at least 544 people have been killed during the protests, and for more than 84 hours, most of the Iranian population has been without internet access.