ტრამპი თანამდებობის დაკავების პირველივე კვირაში განკარგულებების “რეკორდულ” რაოდენობაზე ხელმოწერას გეგმავს
აშშ-ის არჩეული პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი თანამდებობის დაკავების პირველ კვირაში გეგმავს, ხელი მოაწეროს ბრძანებების “რეკორდულ” რაოდენობას. მისი პრიორიტეტები ასევე მოიცავს მიგრანტებს და ლოს-ანჯელესის ხანძარს.
აშშ-ის 47-ე პრეზიდენტი ასევე გეგმავს ლოს-ანჯელესის ვიზიტს, სადაც ტყის ხანძრის შედეგად მიყენებულ ზარალს შეამოწმებს.
მისივე თქმით, არალეგალური იმიგრანტების დეპორტაცია მისთვის პრიორიტეტი იქნება.
“ძალიან სწრაფად დაიწყება, რომელ ქალაქებში ვერ გეტყვით, რადგან სიტუაცია იცვლება. ამას საკუთარი თვალით ნახავთ. ჩვენ უნდა განვდევნოთ კრიმინალები ჩვენი ქვეყნიდან“, – განაცხადა ტრამპმა.
აშშ-ში სოციალური ქსელის TikTok-ის აკრძალვასთან დაკავშირებით მან განაცხადა, რომ აკრძალვას 90 დღით გადაავადებს მას შემდეგ, რაც პრეზიდენტის თანამდებობას დაიკავებს.
20 იანვარს აშშ-ში აშშ-ის 47-ე პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის ინაუგურაცია გაიმართება. უამინდობის გამო ინაუგურაციის ცერემონია კაპიტოლიუმის როტონდაში გაიმართება. 1985 წლის შემდეგ ეს პირველი შემთხვევაა, როცა აშშ-ის პრეზიდენტის ინაუგურაცია შენობაში ჩატარდება.

Trump plans record number of orders and immigration crackdown in first week as president
US President-elect Donald Trump announced plans to sign a “record number” of executive orders during his first week in office. His priorities include addressing illegal immigration and assessing damage from the devastating Los Angeles wildfires.
“Deportations will begin very quickly. I won’t specify which cities yet, as the situation is fluid, but you’ll see it unfold. We must expel criminals from our country,” Trump stated.
Regarding the potential ban of TikTok, Trump said he would delay the decision by 90 days after assuming office.
Trump’s inauguration as the 47th President of the United States will take place on January 20. Due to severe weather conditions, the ceremony will be held inside the Capitol Rotunda—a first since 1985.