"წარმოადგინეთ ზომები ადამიანების და ბიზნესის დასაცავად" - ზელენსკიმ მთავრობას ულტიმატუმი წაუყენა
მთავრობა პირადად არის პასუხისმგებელი უკრაინაში ენერგეტიკული სიტუაციის სტაბილიზაციაზე და რაც შეიძლება მალე უნდა წარმოადგინოს მკაფიო სამოქმედო გეგმა, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მან ხაზი გაუსვა ბიზნესთან მაქსიმალური კოორდინაციის აუცილებლობას გენერაციისა და არსებული ელექტროენერგიის მოხმარების გადანაწილებასთან დაკავშირებით, რათა მოქალაქეებმა ნამდვილად იგრძნონ სიტუაციის სტაბილიზაცია.
პრეზიდენტმა ასევე აღნიშნა, რომ მთავრობამ უნდა შეიმუშაოს დამატებითი დახმარების პროგრამები ადამიანებისთვის და უპასუხოს ოფიციალური პირებისთვის დასმულ ყველა კითხვას.
"ამაზე პირადად არის პასუხისმგებელი მთავრობა. ხვალ ველოდები ქმედებებისა და გადაწყვეტილებების კონკრეტულ, მკაფიო ჩამონათვალს“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, ენერგეტიკის სექტორი საათობრივ მუშაობას მოითხოვს. ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ ანგარიშები უნდა წარადგინოს მთავრობის ყველა დონემ - "უკრენერგოდან“ და მთავრობიდან დაწყებული, რეგიონული და ადგილობრივი ადმინისტრაციებით დამთავრებული.

‘Present measures to protect people, businesses’: Zelenskyy issues ultimatum to Gov’t
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has said the Government bears direct responsibility for stabilising the country’s energy situation and must present a clear action plan as soon as possible.
Speaking on the issue, Zelenskyy stressed the need for maximum coordination with businesses regarding electricity generation and the distribution of available power, so that citizens can genuinely feel an improvement in the situation.
The President also said the Government must develop additional support programmes for the population and provide clear answers to all questions raised by officials.
“The Government is personally responsible for this. Tomorrow I expect a concrete and clear list of actions and decisions,” Zelenskyy said.
He added that the energy sector requires round-the-clock management. Zelenskyy said reports must be submitted at all levels of Government, from Ukrenergo - a state-owned electricity transmission system operator in the country - and the central Government to regional and local administrations.