თურქეთისა და საქართველოს დედაქალაქებს შორის ავიარეისები აღდგა
ერთწლიანი პაუზის შემდეგ, საქართველოსა და თურქეთის დედაქალაქები ერთმანეთს კვლავ  პირდაპირი ავიარეისებით დაუკავშირდნენ. თურქულმა ავიაკომპანია Ajet-მა უკვე ჩამოიყვანა პირველი 150 მგზავრი  ანკარიდან თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში. ფრენები ანკარა-თბილისი-ანკარის საჰაერო ხაზზე Boeing 737-800 და Airbus 320 / 321 ტიპის საჰაერო ხომალდებით,  კვირაში 4-ჯერ, ყოველ ორშაბათს, სამშაბათს, ხუთშაბათსა და შაბათს შესრულდება.
თბილისისა და ბათუმის აეროპორტების მმართველი კომპანიის, ტავ ჯორჯიას ორგანიზებით რეისს თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში ოფიციალური ღონისძიებით დახვდნენ. მგზავრთა შორის იყო AJet-ის გენერალური დირექტორი კერემ სარპი, საქართველოში თურქეთის ელჩი არჩილ კალანდია, ასევე აეროპორტისა და AJet-ის ხელმძღვანელი პირები. თბილისის მიმართულებით პირველი რეისის შესრულებამდე ოფიციალური ცერემონია გაიმართა ანკარის ესენბოღას საერთაშორისო აეროპორტში.
თურქული კომპანია Ajet თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში რეისებს 2024 წლის აპრილიდან ასრულებს. ზაფხულის სანავიგაციო სეზონზე აღნიშნულმა ავიაკომპანიამ ფრენების სიხშირე გაზარდა და პირველი აგვისტოდან სტამბოლი-თბილისი-სტამბოლის  საჰაერო ხაზზე დღეში ორჯერ დაფრინავს.
ამ დროისთვის AJet ანკარიდან 24 ქვეყნის  30 ქალაქში დაფრინავს.  ავიაკომპანია ორიენტირებულია ქსელის გაფართოებაზე, ფლოტის გაზრდაზე და საერთაშორისო საავიაციო ბაზარზე უფრო მსხვილ მოთამაშედ ჩამოყალიბებაზე.
ტავ ჯორჯია, პარტნიორ უწყებებთან თანამშრომლობით,  ორიენტირებულია თბილისისა და ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტებიდან ახალი მიმართულებების განვითარებაზე. თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში რეგულარულ რეისებს დღეის მდგომარეობით ჯამში 70-ზე მეტი ავიაკომპანია ასრულებს.

AJet, which already serves the Istanbul-Tbilisi route twice daily, currently flies from Ankara to 30 cities in 24 countries
Direct flights between the capitals of Georgia and Turkey have resumed after a year-long pause, with Turkish carrier AJet operating the route.
The airline’s first flight brought 150 passengers from Ankara to Tbilisi International Airport this week, where officials, including AJet’s CEO Kerem Sarp and Turkey’s ambassador to Georgia Archil Kalandia, attended a welcoming ceremony.
Flights on the Ankara–Tbilisi–Ankara route will operate four times a week - on Mondays, Tuesdays, Thursdays and Saturdays - using Boeing 737-800 and Airbus A320/321 aircraft.
AJet, which already serves the Istanbul-Tbilisi route twice daily, currently flies from Ankara to 30 cities in 24 countries. The airline is focused on expanding its network and fleet as it seeks a stronger presence in the international aviation market.
TAV Georgia, operator of Tbilisi and Batumi airports, said it was working with partners to develop new routes, with over 70 airlines now running regular flights to Tbilisi International Airport.