ბრიტანული დაზვერვა - რუსეთის არმია ფრონტზე მსხვერპლის რაოდენობის მხრივ ახალ რეკორდს ამყარებს
რუსეთი ფრონტზე დანაკარგების ახალ პიკს უახლოვდება, ეს წელი შესაძლოა, მოსკოვისთვის სამხედრო დანაკარგების მხრივ რეკორდული გახდეს, - ინფორმაციას ბრიტანეთის დაზვერვა აქვეყნებს.
ანალიტიკოსების შეფასებით, 2022 წელს უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყებიდან რუსეთს დაახლოებით 950 000 დაღუპული და დაჭრილი ჯარისკაცი ჰყავს. ამავდროულად, 2025 წლის პირველი ოთხი თვის განმავლობაში რუსეთმა, დაახლოებით 160 000 ჯარისკაცი დაკარგა.
"თუ დანაკარგების ეს ტემპი 2025 წლის ბოლომდე გაგრძელდება, ეს წელი დანაკარგების თვალსაზრისით ომის ყველაზე ძვირად ღირებული წელი იქნება და გააგრძელებს წლიდან წლამდე დანაკარგების ზრდის ტენდენციას“, - აღნიშნულია ანგარიშში.
უკრაინის გენერალური შტაბის მონაცემებით, რუსების საშუალო დღიური დანაკარგები 2025 წლის აპრილში 1200-ზე ოდნავ მეტი ადამიანი იყო, ხოლო თვის განმავლობაში - 36 ათასი ადამიანი.
მარტში რუსეთის ფედერაციის საშუალო დღიური დანაკარგები დაახლოებით 1300 ადამიანი იყო. რუსეთის ყველაზე მძიმე დანაკარგები 2024 წლის ბოლოს დაფიქსირდა (თითქმის 1600 ადამიანი დღეში), როდესაც რუსეთმა ახალი ტერიტორიების მიტაცება სცადა.
„2025 წელს რუსეთმა ვერ შეძლო მუდმივი მძიმე დანაკარგების უკრაინაში მნიშვნელოვან წარმატებებად გადაქცევა“, - აღნიშნავს ბრიტანული დაზვერვა.

UK intelligence: Russia on tack for record military losses in 2025
Russia is approaching a new peak in battlefield losses, and 2025 could become its deadliest year yet in the war against Ukraine, according to an assessment released by British intelligence.
Analysts estimate that since the start of Russia's full-scale invasion in 2022, Moscow has suffered around 950,000 military casualties, including both killed and wounded personnel. In just the first four months of 2025, Russian forces have reportedly lost approximately 160,000 troops.
“If this rate of loss continues through the rest of the year, 2025 will become the most costly year of the war in terms of casualties, extending the year-on-year trend of increasing losses,” the intelligence report stated.
According to Ukraine’s General Staff, Russia’s average daily losses in April 2025 exceeded 1,200 personnel, amounting to around 36,000 casualties over the month. In March, daily losses were even higher—around 1,300 per day. The heaviest toll came at the end of 2024, when daily losses neared 1,600 as Russia launched intensified offensives to seize new territory.
Despite the scale of the losses, the UK’s intelligence report notes that Russia has failed to convert these high casualty rates into meaningful battlefield gains in 2025.