"უკრაინა და მისი მოკავშირეები მზად არიან" - რუსეთს ცეცხლის შეწყვეტაზე დათანხმებისთვის ვადა მიეცა
ევროპელმა ლიდერებმა კიევში შეხვედრის შემდეგ აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპს დაურეკეს. რუსეთს ცეცხლის შეწყვეტაზე დათანხმებისთვის ვადა მიეცა, - ამის შესახებ უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრი ანდრეი სიბიგა სოციალურ ქსელში წერს.
მან აღნიშნა, რომ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ, ასევე საფრანგეთის ლიდერმა ემანუელ მაკრონმა, გერმანიის კანცლერმა ფრიდრიხ მერცმა, პოლონეთისა და დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრებმა დონალდ ტუსკმა და კირ სტარმერმა კიევში "მსურველთა კოალიციის“ შეხვედრის შემდეგ ტრამპთან ტელეფონით ისაუბრეს.
"უკრაინა და ყველა მოკავშირე მზად არის სრული უპირობო ცეცხლის შეწყვეტისთვის ხმელეთზე, ჰაერში და ზღვაზე მინიმუმ 30 დღის განმავლობაში, ორშაბათიდან (12 მაისი)“, - აღნიშნა სიბიგამ.
საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელის თქმით, თუ რუსეთი დათანხმდება და უზრუნველყოფილი იქნება ეფექტური მონიტორინგი, გრძელვადიანი ცეცხლის შეწყვეტა და ნდობის აღდგენის ზომები, შეიძლება გზა გაეხსნას სამშვიდობო მოლაპარაკებებს.

"Ukraine and its allies are ready" – Russia given deadline to agree to ceasefire
According to Sybiha, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, along with French President Emmanuel Macron, German Chancellor Friedrich Merz, Polish Prime Minister Donald Tusk, and UK Prime Minister Keir Starmer, spoke with Trump by phone after the "Coalition of the Willing" meeting in Kyiv.
"Ukraine and all of its allies are ready for a full, unconditional ceasefire on land, in the air, and at sea for at least 30 days, starting Monday (May 12)," Sybiha stated.
He added that if Russia agrees and effective monitoring mechanisms are in place, a longer ceasefire and confidence-building measures could pave the way for peace negotiations.
In response to the proposed 30-day truce, Russia is reportedly demanding a halt to Western arms deliveries to Ukraine. Meanwhile, the US Embassy in Ukraine continues to warn American citizens about a potential large-scale Russian attack. President Trump has urged both Russia and Ukraine to end the war.