უკრაინამ რუსული ტყვეობიდან კიდევ 197 დამცველი დააბრუნა
დღეს, 19 მარტს, უკრაინამ რუსეთის ფედერაციასთან ტყვეთა მორიგი გაცვლა განახორციელა. 175 დამცველი დაბრუნდა მტრის ტყვეობიდან, ხოლო კიდევ 22 დამცველი ბრუნდება სახლში გაცვლის მიღმა ღონისძიებებით, – ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი სოციალურ ქსელში წერს.
“დღეს კიდევ ერთი დღეა, როცა უკრაინა საკუთარ მოქალაქეებს იბრუნებს. 175 ჩვენი დამცველი გაათავისუფლეს რუსული ტყვეობიდან. კიდევ 22 დამცველი ბრუნდება სამშობლოში გაცვლის მიღმა ღონისძიებების წყალობით. მათ შორის არიან მძიმედ დაჭრილები და ჯარისკაცები, რომლებსაც რუსეთი დევნიდა ფიქტიური დანაშაულისთვის. ყველას დაუყოვნებლივ გაეწევა საჭირო სამედიცინო და ფსიქოლოგიური დახმარება”, – წერს ზელენსკი.
ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ ეს არის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი გაცვლა ბოლო პერიოდში. მათ მოახერხეს ჯარისკაცების, სერჟანტების და ოფიცრების დაბრუნება.
“მეომრები, რომლებიც იბრძოდნენ ჩვენი თავისუფლებისთვის შეიარაღებული ძალების, საზღვაო ძალების, ეროვნული გვარდიის, ტერიტორიული თავდაცვის ძალების და სასაზღვრო სამსახურის რიგებში. ისინი იცავდნენ უკრაინას სხვადასხვა მიმართულებით – მარიუპოლში, აზოვსტალში, დონეცკში, ლუგანსკში, ხერსონში, ასევე ხარკოვის, მიკოლაივის, ზაპოროჟიეს, სუმის ოლქებში”, – განაცხადა პრეზიდენტმა.

Ukraine secures release of 197 defenders in major POW exchange
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy announced the return of 197 Ukrainian defenders from Russian captivity, marking one of the largest prisoner-of-war (POW) exchanges to date.
According to Zelenskyy, 175 soldiers were freed as part of a direct exchange, while an additional 22 defenders were released through alternative measures. Among those returning are severely wounded warriors and individuals whom Russia had prosecuted under fabricated charges.
The released soldiers include members of Ukraine’s Armed Forces, Navy, National Guard, Territorial Defense Forces, and Border Guard Service. They fought on multiple fronts, including Mariupol, Azovstal, Donetsk, Luhansk, Kherson, Kharkiv, Mykolaiv, Zaporizhzhia, Sumy, and Kursk regions.
Zelenskyy expressed gratitude to Ukraine’s negotiation team and international partners, particularly the United Arab Emirates, for facilitating the exchange.
“Ukraine remembers every one of our heroes, and we will bring all our people home,” he stated, reaffirming the country’s commitment to securing the freedom of all Ukrainian POWs.