უკრაინამ თავის ისტორიაში უსაფრთხოების ერთ-ერთ ყველაზე დიდ შეთანხმებას მოაწერა ხელი
უკრაინამ და დიდმა ბრიტანეთმა ხელი მოაწერეს მთავარ შეთანხმებას უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სფეროში. 1,6 მილიარდი ღირებულების პროექტი უკრაინის საჰაერო თავდაცვის გაძლიერებას ისახავს მიზნად.
დღეს, 2 მარტს უკრაინის დელეგაციის ბრიტანეთში ვიზიტის ფარგლებში, მიღწეული იქნა  სტრატეგიული შეთანხმება, კერძოდ, ფართომასშტაბიანი LMM-RapidRanger პროექტის დაწყება უკრაინის საჰაერო თავდაცვის გასაძლიერებლად.
“ამ ინიციატივის ფარგლებში ჩვენ მივიღებთ 5000-ზე მეტ LMM (Light Multirole Missile) ჩამჭრელ რაკეტებს და გამშვებებს მათთვის“, – განაცხადა თავდაცვის მინისტრმა რუსტემ უმეროვმა.
მან განმარტა, რომ LMM არის მაღალი სიზუსტის ჩამჭრელი რაკეტები, რომლებიც ეფექტურად ანადგურებენ “შაჰედის” ტიპის დრონებს. მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ამ რაკეტებმა უკვე დაამტკიცეს ეფექტურობა 2022-2024 წლებში ბრძოლებში.
“ეს გარიგება არის ერთ-ერთი უდიდესი უკრაინის ისტორიაში უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სფეროში. პროექტი, რომლის ღირებულებაა 1,6 მილიარდი ფუნტი სტერლინგი, მიზნად ისახავს უკრაინის საჰაერო თავდაცვის გაძლიერებას 2030 წლამდე. ის ფინანსდება სესხით, რომელიც გარანტირებულია ბრიტანეთის სამთავრობო სააგენტო UK Export Finance (UKEF) მიერ”, – განაცხადა უმეროვმა.
თავდაცვის სამინისტროს ხელმძღვანელის თქმით, ეს პროექტი ბრიტანულ კომპანია Thales-თან, უკრაინულ საწარმოებთან და ბრიტანეთის მთავრობასთან ერთად განხორციელდება.
მან აღნიშნა, რომ იარაღის მიწოდების გარდა, სახელმწიფოთაშორისი ხელშეკრულება ითვალისწინებს: წარმოების ლოკალიზაციას, ტექნოლოგიების გადაცემას.
უმეროვის თქმით, ეს გააძლიერებს უკრაინის სტრატეგიულ დამოუკიდებლობას საჰაერო თავდაცვის სფეროში.
“მადლობა ბრიტანეთის მთავრობას და ყველა პარტნიორს უკრაინის თავისუფლებისთვის ბრძოლაში მხარდაჭერისთვის!” – აღნიშნა უმეროვმა.
დღეს ლონდონში უკრაინასთან დაკავშირებით სამიტი გაიმართა. მას 10-ზე მეტი ქვეყნის ლიდერი, ასევე ევროკავშირისა და ნატოს ხელმძღვანელობა ესწრებოდა.

Ukraine signs one of largest Security Agreements in its history
Ukraine and the United Kingdom have signed a major security and defense agreement aimed at strengthening Ukraine’s air defense capabilities through a £1.6 billion project.
During the Ukrainian delegation’s visit to Britain on March 2, a strategic deal was reached to launch the large-scale LMM-RapidRanger project, designed to enhance Ukraine’s aerial defense systems.
“Under this initiative, we will receive more than 5,000 LMM (Light Multirole Missile) interceptor rockets and their launch systems,” said Ukrainian Defense Minister Rustem Umerov.
He emphasized that LMM missiles are high-precision interceptors that have proven highly effective in neutralizing Shahed-type drones. These weapons have already demonstrated their reliability in combat operations between 2022 and 2024.
“This is one of the largest security and defense agreements in Ukraine’s history. The £1.6 billion project is set to strengthen Ukraine’s air defense until 2030 and will be financed through a loan guaranteed by the UK’s export credit agency, UK Export Finance (UKEF),” Umerov announced.
The defense minister highlighted that the project will be implemented in collaboration with the British company Thales, Ukrainian manufacturers, and the UK government.
Beyond weapons deliveries, the agreement also includes localized production and technology transfers, which Umerov described as a significant step toward Ukraine’s strategic independence in air defense.
“We are grateful to the UK government and all our partners for supporting Ukraine in its fight for freedom!” he stated.
Earlier today, a high-level summit on Ukraine was held in London, attended by leaders from over 10 countries, as well as top officials from the European Union and NATO.