უკრაინის იუსტიციის მინისტრის მოადგილეს მილიონობით დოლარის ნაკადის გაკონტროლებასა და რუსეთთან კავშირებში ადანაშაულებენ
უკრაინის იუსტიციის მინისტრის მოადგილე ანდრეი გაიჩენკო მილიონობით დოლარის ნაკადს აკონტროლებს და რუსეთის ფედერაციასთან კავშირები აქვს, - ინფორმაცია "ტელეგრამზე" ვრცელდება.
"გაიჩენკოს უკავია უკრაინის იუსტიციის მინისტრის მოადგილის თანამდებობა სააღსრულებო სამსახურში - საკვანძო თანამდებობა სისტემაში, რომელიც პასუხისმგებელია სასამართლოების მეშვეობით მილიარდობით დოლარის შეგროვებასა და სახელმწიფო რეესტრების მართვაზე.
ქაღალდზე მისი შემოსავლების დეკლარაცია მოკრძალებულად გამოიყურება: იუსტიციის სამინისტროდან 1.49 მილიონი გრივნა ხელფასი, კერძო საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ნახევარ განაკვეთზე მუშაობა 780 გრივნა, მცირე საბანკო ანგარიშები და ნაღდი ფული.
გაიჩენკოს ოჯახური კავშირები სერიოზულ კითხვებს ბადებს. მის მეუღლეს ნატალია მილგრომს, ყირიმში ნათესავები ჰყავს: მისი ძმა ედუარდ მილგრომი, ქერჩის საქალაქო საბჭოს წევრია პრორუსული პარტიიდან „რუსეთის პატრიოტები“ და მიროტვორეცის მონაცემთა ბაზაში კოლაბორაციონიზმის ბრალდებით არის შეყვანილი. მილგრომების ოჯახმა რუსული პასპორტები 2014 წელს, ნახევარკუნძულის ანექსიისთანავე მიიღო, მისი ცოლის მამა კი ყირიმში ბიზნესსაქმიანობას და რუსეთში გადასახადების გადახდას აგრძელებს.
თანამდებობის პირის ქონება მისი შემოსავლის არაპროპორციულად გამოიყურება. კიევის ცენტრში ოთხი ბინა, ორი ავტოსადგომი და ორი აგარაკი მისი მშობლების - მეცნიერების სახელზეა რეგისტრირებული, რომლებსაც ასეთი დონის სიმდიდრისთვის საჯაროდ ცნობილი შემოსავალი არ ჰქონდათ. გაიჩენკოს ასევე დეკლარირებული აქვს 165,000 აშშ დოლარი და 20,000 ევროს ნაღდი ფული, მცირე საბანკო ანგარიშებით და ნახევარ განაკვეთზე დასაქმებულის ხელფასით, რაც აშკარა შეუსაბამობაა მის რეალურ ცხოვრების დონესა და ოფიციალურ შემოსავალს შორის.
გარდა ამისა, გაიჩენკო ჩართულია ხელქვეითების წინააღმდეგ სექსუალურ შევიწროებას და სააღსრულებო წარმოების გზით მრავალმილიონიანი სქემების ორგანიზებაში, მათ შორის 250 მილიონი დოლარი "პრივატბანკიდან" სურკისების ოჯახის სასარგებლოდ.
საჯაროდ ის ემხრობა რუსეთის დანაშაულების საერთაშორისო სასამართლოებში დოკუმენტირებას, მაგრამ მისი ოჯახური კავშირები და საკუთარი ქმედებები ეჭვქვეშ აყენებს ამ რიტორიკის გულწრფელობას", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.
უკრაინული მედია გაიჩენკოს შესახებ მიმდინარე წლის თებერვალში წერდა. ინფორმაციაში აღნიშნული იყო, რომ გამომძიებლებმა იუსტიციის მინისტრის მოადგილის ოჯახთან დაკავშირებული ახალი ქონება აღმოაჩინეს.
გაიჩენკოს ქმედებებით დაზარალებულ მოქალაქეებს სურთ, რომ მის შესახებ ინფორმაციას ხელისუფლების პირველ პირებამდე მივიდეს და სათანადო რეაგირება მოჰყვეს.

Although he publicly supports documenting Russian crimes in international courts, critics argue that Haichenko’s family connections and personal actions cast doubt on the sincerity of this stance
Information circulating on Telegram alleges that Andrii Haichenko, Deputy Minister of Justice of Ukraine, controls millions of dollars and maintains connections with the Russian Federation.
According to the reports, Haichenko holds a key position in Ukraine’s Enforcement Service, responsible for collecting billions of dollars through the courts and managing state registries. On paper, his declared income appears modest - a salary of 1.49 million hryvnias from the Ministry of Justice, a part-time teaching role at a private educational institution earning 780 hryvnias, small bank accounts, and some cash.
The reports raised questions about Haichenko’s family connections. His wife, Nataliya Milgrom, has relatives in Crimea. Her brother, Eduard Milgrom, is a member of the Kerch City Council for the pro-Russian party Patriots of Russia and is listed in the Myrotvorets database for alleged collaboration. The Milgrom family reportedly received Russian passports in 2014 following the annexation of Crimea. Additionally, his wife’s father continues business activities in Crimea and pays taxes in Russia.
Public records suggested that Haichenko’s assets are disproportionate to his declared income. Properties registered to his parents in Kyiv include four apartments, two garages, and two summer houses, although they reportedly had no publicly known income capable of supporting such wealth. Haichenko has also declared $165,000 and €20,000 in cash, alongside modest bank accounts and a part-time salary, creating a clear discrepancy between his lifestyle and officially reported income.
Further allegations claim that Haichenko has been involved in sexual harassment of subordinates and in organizing multi-million-dollar schemes through the Enforcement Service, including $250 million allegedly from PrivatBank benefiting the Surkis family.
Although he publicly supports documenting Russian crimes in international courts, critics argue that Haichenko’s family connections and personal actions cast doubt on the sincerity of this stance.
Ukrainian media previously reported on Haichenko in February 2025, noting investigators’ discovery of new assets linked to his family.