უკრაინის თავდაცვის ძალებმა კასპიის ზღვაში რამდენიმე რუსულ სამხედრო და ეკონომიკურ ობიექტს დაარტყეს
19 დეკემბრის ღამეს უკრაინის თავდაცვის ძალებმა კასპიის ზღვაში რამდენიმე რუსულ სამხედრო და ეკონომიკურ ობიექტს დაარტყეს, - ამის შესახებ უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალურმა შტაბმა და სპეციალური ოპერაციების ძალებმა განაცხადეს.
კერძოდ, უკრაინულმა დრონებმა რუსული პროექტის 22460 სამხედრო ხომალდ „ოხოტნიკს“ დაარტყეს, რომელიც ნავთობისა და გაზის ინფრასტრუქტურის მახლობლად პატრულირებდა. გემს რამდენიმე დრონი დაესხა თავს და დაზიანების მასშტაბები ჯერ კიდევ დგინდება.
გარდა ამისა, დარტყმა მიაყენეს „ლუკოილის“ საკუთრებაში არსებულ ფილანოვსკის სახელობის ნავთობისა და გაზის საბადოზე მდებარე საბურღი პლატფორმას. პლატფორმა ნავთობსა და გაზს აწარმოებს, რომლის ექსპორტიც რუსეთის ბიუჯეტს ავსებს და უკრაინის წინააღმდეგ ომის დასაფინანსებლად გამოიყენება. დაზიანების მასშტაბები და ობიექტის სამომავლო ოპერატიული შესაძლებლობები დგინდება.
ასევე, გენერალური შტაბის ცნობით, ყირიმის დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ცოტა ხნის წინ განადგურდა RSP-6M2 რადარის სისტემა. ის თვითმფრინავების მოძრაობის რეგულირებისა და მტრის შესაძლებლობების გასაძლიერებლად გამოიყენებოდა.
სპეციალური ოპერაციების ძალებმა აღნიშნეს, რომ უკრაინის ძალები აგრძელებენ ასიმეტრიული ტაქტიკის გამოყენებას, რომელიც აგრესორი სახელმწიფოს სამხედრო და ეკონომიკური პოტენციალის შესუსტებას ისახავს მიზნად.

On the night of December 19, Ukrainian defence forces launched strikes against several Russian military and economic facilities in the Caspian Sea, according to the General Staff of the Armed Forces of Ukraine and the Special Operations Forces.
Ukrainian drones targeted the Russian Project 22460 warship Okhotnik, which was patrolling near oil and gas infrastructure. Multiple drones attacked the vessel and the extent of the damage is still being assessed.
In addition, Ukrainian forces struck a drilling platform at the Filanovsky oil and gas field, owned by Lukoil. The platform produces oil and gas whose exports contribute to Russia’s budget and finance its war against Ukraine. The scale of the damage and the platform’s future operational capabilities are currently being evaluated.
The General Staff also reported the recent destruction of an RSP-6M2 radar system in the temporarily occupied territory of Crimea, which had been used to monitor air traffic and enhance enemy capabilities.
The Special Operations Forces highlighted that Ukraine continues to employ asymmetric tactics aimed at weakening the military and economic potential of the aggressor state.