უცხო ქვეყნის ტერორისტულ ორგანიზაციაში გაერთიანებისა და ტერორისტულ საქმიანობაში დახმარების ბრალდებით სუსმა სამი პირი დააკავა
სუსის კონტრტერორისტულმა ცენტრმა უცხო ქვეყნის ტერორისტულ ორგანიზაციაში გაერთიანების და ტერორისტულ საქმიანობაში დახმარების ფაქტზე მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, საქართველოს 3 მოქალაქე დააკავა, - ამის შესახებ სუსის ხელმძღვანელის პირველმა მოადგილემ ლაშა მაღრაძემ ბრიფინგზე განაცხადა.
მისივე თქმით,  გამოვლინდა გარკვეული ტერორისტული აქტივობები - ტერორისტულ იდეოლოგიაზე ჩამოყალიბებული ე.წ. "თექბირისტების ჯამაათის" წევრებს კავშირი ჰქონდათ ტერორისტული ორგანიზაცია ისლამური სახელმწიფოს უცხო ქვეყანაში მყოფ გავლენიან ლიდერებთან.
"სუსის კონტრტერორისტულმა ცენტრმა უცხო ქვეყნის ტერორისტულ ორგანიზაციაში გაერთიანების და ტერორისტულ საქმიანობაში დახმარების ფაქტზე, მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში სასამართლოს განჩინების საფუძველზე აჭარის რეგიონში ერთდროულად 5 სხვადასხვა ადგილას სპეციალური ღონისძიება ჩაატარა, შედეგად დაკავებულია საქართველოს სამი მოქალაქე. კონტრტერორისტული ცენტრის მიერ გატარებული ოპერატიული სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად მოპოვებული მტკიცებულების საფუძველზე გამოვლინდა გარკვეული ტერორისტული აქტივობები - ტერორისტულ იდეოლოგიაზე ჩამოყალიბებული ე.წ. "თექბირისტების ჯამაათის" წევრებს კავშირი ჰქონდათ ტერორისტული ორგანიზაცია ისლამური სახელმწიფოს უცხო ქვეყანაში მყოფ გავლენიან ლიდერებთან, რომელთა მითითებით და სამომავლო ტერორისტული  მიზნებისთვის, ჯამაათის სახით ჩამოაყალიბეს რადიკალურ-ექსტრემისტულ იდეოლოგიაზე დაფუძნებული დაჯგუფება. ისინი გამოირჩეოდნენ განსაკუთრებული აგრესიით სხვა რელიგიის მიმდევრების მიმართ.
საქმეში არსებული ინფორმაციით, ხსენებული დაჯგუფების წევრები გეგმავდნენ, ტერორისტული ორგანიზაცია „ისლამური სახელმწიფოს“ გავლენიანი წევრების საქართველოში არალეგალურად შემოყვანას და მათი ლიდერობით, გარკვეული პლაცდარმის მოწყობას, რითაც უზრუნველყოფდნენ თანამოაზრეების არალეგალურად დახვედრა/დაბინავებას, ლოგისტიკური მომსახურების გაწევას და ტერორისტული მიზნისთვის საქართველოს ტერიტორიის ტრანზიტულად გამოყენებას.
დღეს დილით, გამთენიისას ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად ამოღებულია ტერორისტული სიმბოლიკის ამსახველი ნივთები, ასაფეთქებელი ნივთიერებები, დიდი რაოდენობით საბრძოლო მასალა და ცეცხლსასროლი იარაღები, სამხედრო აღჭურვილობა, მობილური ტელეფონები და სხვა სახის ელექტრონული ინფორმაციის მატარებელი მოწყობილობები, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით სხვადასხვა ვალუტის ფულადი თანხა და გამოძიებისათვის მნიშვნელოვანი სხვა მტკიცებულებები.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე და 328-ე მუხლებით მიმდინარეობს, რაც ცეცხლსასროლი იარაღის, საბრძოლო მასალის, ფეთქებადი ნივთიერების მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვას, უცხო ქვეყნის ტერორისტულ ორგანიზაციაში გაერთიანებას და ტერორისტულ საქმიანობაში დახმარებას გულისხმობს. დანაშაული თავისუფლების 17 წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს“,- განაცხადა ლაშა მაღრაძემ.
<p style="text-align: justify">სუსის კონტრტერორისტულმა ცენტრმა უცხო ქვეყნის ტერორისტულ ორგანიზაციაში გაერთიანების და ტერორისტულ საქმიანობაში დახმარების ფაქტზე მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, საქართველოს 3 მოქალაქე დააკავა, - ამის შესახებ სუსის ხელმძღვანელის პირველმა მოადგილემ ლაშა მაღრაძემ ბრიფინგზე განაცხადა.&nbsp;</p><p style="text-align: justify">მისივე თქმით, &nbsp;გამოვლინდა გარკვეული ტერორისტული აქტივობები - ტერორისტულ იდეოლოგიაზე ჩამოყალიბებული ე.წ. "თექბირისტების ჯამაათის" წევრებს კავშირი ჰქონდათ ტერორისტული ორგანიზაცია ისლამური სახელმწიფოს უცხო ქვეყანაში მყოფ გავლენიან ლიდერებთან.</p><p style="text-align: justify">"სუსის კონტრტერორისტულმა ცენტრმა უცხო ქვეყნის ტერორისტულ ორგანიზაციაში გაერთიანების და ტერორისტულ საქმიანობაში დახმარების ფაქტზე, მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში სასამართლოს განჩინების საფუძველზე აჭარის რეგიონში ერთდროულად 5 სხვადასხვა ადგილას სპეციალური ღონისძიება ჩაატარა, შედეგად დაკავებულია საქართველოს სამი მოქალაქე. კონტრტერორისტული ცენტრის მიერ გატარებული ოპერატიული სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად მოპოვებული მტკიცებულების საფუძველზე გამოვლინდა გარკვეული ტერორისტული აქტივობები - ტერორისტულ იდეოლოგიაზე ჩამოყალიბებული ე.წ. "თექბირისტების ჯამაათის" წევრებს კავშირი ჰქონდათ ტერორისტული ორგანიზაცია ისლამური სახელმწიფოს უცხო ქვეყანაში მყოფ გავლენიან ლიდერებთან, რომელთა მითითებით და სამომავლო ტერორისტული &nbsp;მიზნებისთვის, ჯამაათის სახით ჩამოაყალიბეს რადიკალურ-ექსტრემისტულ იდეოლოგიაზე დაფუძნებული დაჯგუფება. ისინი გამოირჩეოდნენ განსაკუთრებული აგრესიით სხვა რელიგიის მიმდევრების მიმართ.</p><p style="text-align: justify">საქმეში არსებული ინფორმაციით, ხსენებული დაჯგუფების წევრები გეგმავდნენ, ტერორისტული ორგანიზაცია „ისლამური სახელმწიფოს“ გავლენიანი წევრების საქართველოში არალეგალურად შემოყვანას და მათი ლიდერობით, გარკვეული პლაცდარმის მოწყობას, რითაც უზრუნველყოფდნენ თანამოაზრეების არალეგალურად დახვედრა/დაბინავებას, ლოგისტიკური მომსახურების გაწევას და ტერორისტული მიზნისთვის საქართველოს ტერიტორიის ტრანზიტულად გამოყენებას.</p><p style="text-align: justify">დღეს დილით, გამთენიისას ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად ამოღებულია ტერორისტული სიმბოლიკის ამსახველი ნივთები, ასაფეთქებელი ნივთიერებები, დიდი რაოდენობით საბრძოლო მასალა და ცეცხლსასროლი იარაღები, სამხედრო აღჭურვილობა, მობილური ტელეფონები და სხვა სახის ელექტრონული ინფორმაციის მატარებელი მოწყობილობები, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით სხვადასხვა ვალუტის ფულადი თანხა და გამოძიებისათვის მნიშვნელოვანი სხვა მტკიცებულებები.</p><p style="text-align: justify">გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე და 328-ე მუხლებით მიმდინარეობს, რაც ცეცხლსასროლი იარაღის, საბრძოლო მასალის, ფეთქებადი ნივთიერების მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვას, უცხო ქვეყნის ტერორისტულ ორგანიზაციაში გაერთიანებას და ტერორისტულ საქმიანობაში დახმარებას გულისხმობს. დანაშაული თავისუფლების 17 წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს“,- განაცხადა ლაშა მაღრაძემ.</p>

Authorities reported that the group planned to smuggle foreign Islamic State members into Georgia
The Counterterrorism Center of the State Security Service (SSS) of Georgia has detained three Georgian citizens in connection with their involvement in a foreign terrorist organization and providing support for terrorist activities, the SSS Deputy Chief Lasha Magradze announced at a briefing on Monday.
Magradze said the investigation revealed that members of the so-called “Takbirist Jamaat”, an extremist group shaped by radical terrorist ideology, had connections with influential foreign leaders of the Islamic State. Acting on judicial orders, the Counterterrorism Center conducted special operations at five separate locations in the Adjara region, resulting in the arrests.
“Based on evidence obtained during operational and investigative activities, certain terrorist activities were identified. Members of the Takbirist Jamaat, under the guidance of influential foreign Islamic State figures, formed a radical-extremist group characterized by extreme aggression toward followers of other religions,” Magradze said.
Authorities reported that the group planned to smuggle foreign Islamic State members into Georgia, establish a base, provide illegal housing and logistical support for affiliates, and use Georgian territory as a transit point for terrorist activities.
During early-morning investigative actions, officers seized items displaying terrorist symbols, explosives, large quantities of ammunition, firearms, military equipment, mobile phones, electronic storage devices, significant sums of various currencies, and other evidence relevant to the investigation.
The probe is being conducted under Articles 236 and 328 of the Georgian Criminal Code, covering the illegal acquisition and storage of firearms, ammunition, explosives, membership in a foreign terrorist organization, and assistance in terrorist activities. Convictions under these articles carry a maximum sentence of 17 years imprisonment.
<p><span style="color: rgb(0, 0, 0)">The Counterterrorism Center of the State Security Service (SSS) of Georgia has detained three Georgian citizens in connection with their involvement in a foreign terrorist organization and providing support for terrorist activities, the SSS Deputy Chief Lasha Magradze announced at a briefing on Monday.</span></p><p><span style="color: rgb(0, 0, 0)">Magradze said the investigation revealed that members of the so-called “Takbirist Jamaat”, an extremist group shaped by radical terrorist ideology, had connections with influential foreign leaders of the Islamic State. Acting on judicial orders, the Counterterrorism Center conducted special operations at five separate locations in the Adjara region, resulting in the arrests.</span></p><p><span style="color: rgb(0, 0, 0)">“Based on evidence obtained during operational and investigative activities, certain terrorist activities were identified. Members of the Takbirist Jamaat, under the guidance of influential foreign Islamic State figures, formed a radical-extremist group characterized by extreme aggression toward followers of other religions,” Magradze said.</span></p><p><span style="color: rgb(0, 0, 0)">Authorities reported that the group planned to smuggle foreign Islamic State members into Georgia, establish a base, provide illegal housing and logistical support for affiliates, and use Georgian territory as a transit point for terrorist activities.</span></p><p><span style="color: rgb(0, 0, 0)">During early-morning investigative actions, officers seized items displaying terrorist symbols, explosives, large quantities of ammunition, firearms, military equipment, mobile phones, electronic storage devices, significant sums of various currencies, and other evidence relevant to the investigation.</span></p><p><span style="color: rgb(0, 0, 0)">The probe is being conducted under Articles 236 and 328 of the Georgian Criminal Code, covering the illegal acquisition and storage of firearms, ammunition, explosives, membership in a foreign terrorist organization, and assistance in terrorist activities. Convictions under these articles carry a maximum sentence of 17 years imprisonment.</span></p><p><br></p>