ვადაგასული პროდუქციის რეალიზაციის ფაქტზე ერთი პირი დააკავეს
ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისათვის საფრთხის შემცველი საქონლის რეალიზაციის ფაქტზე საქართველოს ერთი მოქალაქე დააკავეს.
"გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებული 2025-2026 წლებში ყიდულობდა სხვადასხვა დასახელების ბრენდულ ვადაგასულ პროდუქტს, რომელიც უნდა გამოეყენებინა ცხოველების საკვებად.
დაკავებული პირი, კუსტარულად დამზადებული ბეჭდის მეშვეობით, პროდუქციას ვარგისიანობის ვადას უცვლიდა და აღნიშნული პროდუქტის რეალიზაციას, ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო გურგენიანში, საკუთარი საცხოვრებელი სახლის ეზოდან ახდენდა.
გამოძიების პროცესში დაგეგმილი ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების ფარგლებში, ბრალდებულისგან შეძენილი იქნა ბრენდირებული ვადაგასული პროდუქცია.
ჩხრეკის შედეგად, ბრალდებულის საცხოვრებელი სახლის ეზოში არსებული სასაწყობე ფართიდან და ავტომანქანიდან ამოღებულია დიდი ოდენობით სხვადასხვა დასახელების ბრენდული ვადაგასული პროდუქცია, ვარგისიანობის ვადის შესაცვლელად კუსტარულად დამზადებული ბეჭედი, ასევე ვადაგასული პროდუქციის რეალიზაციის შედეგად მიღებული ფულადი თანხა.
საქმეზე გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 198-ე მუხლის პირველი ნაწილით.
ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახური აგრძელებს აქტიურ საგამოძიებო მოქმედებებს სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისათვის საფრთხის შემცველი ვადაგასული პროდუქციის გამოვლენისა და ამოღების მიზნით", - აცხადებენ საგამოძიებო სამსახურში.

As part of planned undercover operations, investigators purchased expired branded products directly from the suspect
Investigators from Georgia’s Finance Ministry have arrested a Georgian citizen on suspicion of selling goods considered dangerous to life and health, following operational and investigative measures.
The ministry’s investigative service on Thursday said the inquiry established that during 2025 and 2026 the suspect purchased various branded products that had passed their expiry dates, which were originally intended for use as animal feed.
Investigators said the suspect altered the products’ expiry dates using a crudely manufactured stamp, before selling the goods from the yard of his home in the village of Kvemo Gurgeniani, in Lagodekhi municipality.
As part of planned undercover operations, investigators purchased expired branded products directly from the suspect, the service said.
Searches of the suspect’s residential property and vehicle led to the seizure of large quantities of expired branded products, the improvised stamp used to change expiry dates, and cash believed to have been obtained from the sale of the expired goods.
The investigation is being conducted under Article 198, Part One of Georgia’s Criminal Code, which covers the sale of goods posing a threat to life and health.