ვოლოდიმირ ზელენსკი ვალერი ზალუჟნის შეხვდა
15 იანვარს უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი უკრაინის შეიარაღებული ძალების ყოფილ მთავარსარდალს და ელჩს გაერთიანებულ სამეფოში ვალერი ზალუჟნის შეხვდა.
როგორც ზელენსკიმ აღნიშნა, შეხვედრის დროს მან მადლობა გადაუხადა ზალუჟნის გუნდში მუშაობისთვის.
პრეზიდენტის თქმით, განხილვის თემა იყო დიპლომატიური ამოცანები, რომლებიც ამჟამად აქტუალურია და შეუძლია უკრაინის გაძლიერება.
"მნიშვნელოვანია, რომ ყველამ ერთად ვიმუშაოთ უკრაინის დამოუკიდებლობის, ჩვენი ეროვნული ინტერესების და ჩვენი ხალხის დასაცავად", - განაცხადა ზელენსკიმ.
ვალერი ზალუჟნიმ უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდლის თანამდებობა 2024 წელს დატოვა. მაშინ ზელენსკიმ ეს ცვლილება განახლების და გადატვირთვის აუცილებლობით ახსნა. ზალუჟნი იმავე წელს დიდ ბრიტანეთში უკრაინის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი გახადა. მის ნაცვლად მთავარსარდლად გენერალი ალექსანდრ სირსკი დაინიშნა.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Thursday met with former Commander-in-Chief of the Ukrainian Armed Forces and current Ambassador to the United Kingdom, Valerii Zaluzhnyi, to discuss Ukraine’s current diplomatic priorities and ways to strengthen the country.
“It is important that we all work together to defend Ukraine’s independence, our national interests, and our people,” Zelenskyy said.
During the meeting, Zelenskyy expressed his gratitude to Zaluzhnyi for his service and the work of his team.
Zaluzhnyi stepped down as Commander-in-Chief in 2024, a move Zelenskyy described at the time as necessary for renewal and restructuring. Later that year, Zaluzhnyi was appointed Ukraine’s Ambassador to the United Kingdom. General Oleksandr Syrskyi succeeded him as Commander-in-Chief.