ზელენსკი - არსებობს უდავო მტკიცებულება, რომ რუსეთი ირანს სადაზვერვო მონაცემებით ეხმარება
უკრაინის დაზვერვამ მიიღო ინფორმაცია, რომელიც ადასტურებს რუსეთის დაზვერვის დახმარებას ირანისთვის, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
ზელენსკის თქმით, მან უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს მთავარი დაზვერვის დირექტორატის უფროსის ოლეგ ივაშჩენკოს ანგარიში მოისმინა.
"ჩვენ გვაქვს უდავო მტკიცებულება, რომ რუსები აგრძელებენ დაზვერვის მონაცემების მიწოდებას ირანის რეჟიმისთვის“, - აღნიშნა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, რუსები იყენებენ თავიანთ ელექტრონულ და რადიო დაზვერვის შესაძლებლობებს, ასევე ახლო აღმოსავლეთში პარტნიორების ურთიერთქმედების შესახებ გარკვეულ ინფორმაციას.
მარტის დასაწყისში, გაზეთმა „ვაშინგტონ პოსტმა“ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ რუსეთი ირანს უზიარებდა ინფორმაციას ახლო აღმოსავლეთში აშშ-ის სამხედრო ობიექტების ადგილმდებარეობის შესახებ.
აშშ-ის პრეზიდენტის სპეციალურმა წარმომადგენელმა სტივ უიტკოფმა განაცხადა, რომ ვლადიმერ პუტინმა აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპთან საუბრისას ასეთი ჭორები უარყო.
ამის შემდეგ, ამერიკის პრეზიდენტმა თავადვე დაუშვა, რომ "რუსეთი ირანს მცირე დახმარებას უწევს“.
15 მარტს, უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ რუსეთმა ირანს დრონები და ამერიკული სამხედრო ბაზების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა.

Zelenskyy says Ukraine has ‘irrefutable evidence’ of Russian intelligence support to Iran
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has said Ukrainian intelligence has obtained “irrefutable evidence” that Russia is providing intelligence support to Iran.
Zelenskyy added the information was presented in a report by Chief of the Defence Intelligence of Ukraine Oleh Ivashchenko.
“We have undeniable proof that the Russians continue to supply intelligence data to the Iranian regime,” he said.
The President added that Moscow is using its electronic and radio intelligence capabilities, as well as information related to the interactions of partners in the Middle East.
Earlier in March, The Washington Post reported that Russia had shared intelligence with Iran regarding the location of US military facilities in the region.
However, Russian President Vladimir Putin denied such claims in a conversation with US President Donald Trump, according to US special envoy Steve Witkoff.
Trump later suggested that Russia may be providing Iran with “limited assistance”.
Zelenskyy had previously stated on 15 March that Russia supplied Iran with drones and information about US military bases.