ზელენსკი – აშშ-ის წარმომადგენელთა პალატის გადაწყვეტილებებს, შესაძლოა, გადამწყვეტი როლი ჰქონდეს უკრაინაში რეალური მშვიდობის დამყარებაში
ამერიკის შეერთებული შტატების წარმომადგენელთა პალატის გადაწყვეტილებებს, რომლის სპიკერად კვლავ მაიკ ჯონსონი აირჩიეს, მომავალში შესაძლოა, გადამწყვეტი როლი ჰქონდეს უკრაინაში რეალური მშვიდობის დამყარებაში, – ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
ზელენსკიმ აშშ-ის 119-ე კონგრესს პირველი საკანონმდებლო სესიის დაწყება, რესპუბლიკელ ჯონსონს კი წარმომადგენელთა პალატის სპიკერად არჩევა მიულოცა.
“აშშ-ის კონგრესის ორპალატიანმა და ორპარტიულმა მხარდაჭერამ საშუალება მისცა უკრაინას გადაერჩინა ათასობით სიცოცხლე და თავიდან აგვერიდებინა მრავალი ქალაქის რუსი ოკუპანტების ხელში ჩავარდნა. კონგრესში, თავისუფლების ყველა მეგობართან ერთად ჩვენ ვაჩვენეთ, რომ უკრაინელი ხალხის სიმამაცეს, ამერიკის ხელმძღვანელობასთან ერთად, შეუძლია ეფექტურად შეაჩეროს რუსული აგრესია“, – განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, გლობალური სტაბილურობისთვის მნიშვნელოვანია, რომ კონგრესი დარჩეს “ურყევი და ორივე მხარე, ყველა წევრთან ერთად, რომლებიც ნამდვილად აფასებენ თავისუფლებას, გაერთიანდნენ ადამიანური და დემოკრატიული ღირებულებების დასაცავად“.
“პალატის სამომავლო გადაწყვეტილებებს შეუძლია გადამწყვეტი როლი ითამაშოს რეალური და ხანგრძლივი მშვიდობის დამყარებაში. უკრაინელი ხალხი ღრმად მადლიერია კონგრესისა და ამერიკელი ხალხის მუდმივი მხარდაჭერისთვის“, – განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.

Zelenskyy: US House decisions could be crucial for lasting peace in Ukraine
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy stated that decisions made by the US House of Representatives, now under the leadership of Speaker Mike Johnson, could play a decisive role in establishing real peace in Ukraine.
Zelenskyy congratulated the 119th US Congress on the start of its first legislative session and extended his best wishes to Republican Mike Johnson on his election as Speaker of the House.
“The bipartisan and bicameral support of the US Congress has allowed Ukraine to save thousands of lives and prevent many cities from falling into the hands of Russian occupiers. Together with all freedom-loving allies in Congress, we have demonstrated that the courage of the Ukrainian people, combined with America’s leadership, can effectively halt Russian aggression,” Zelenskyy said.
He emphasized the importance of Congress remaining steadfast and united in defense of human and democratic values. “For global stability, it is crucial that both sides of Congress, along with all its members who truly value freedom, come together to uphold these principles,” he added.
Zelenskyy highlighted the potential significance of future decisions by the House of Representatives, noting their role in achieving “real and lasting peace.” He also expressed the deep gratitude of the Ukrainian people for the unwavering support of the US Congress and the American people.