უკრაინის გამორიცხვა აშშ-რუსეთის მოლაპარაკებებიდან ომის დასასრულებლად “ძალიან საშიში” იქნება. კიევმა და ვაშინგტონმა უნდა გააგრძელონ მოლაპარაკებები ცეცხლის შეწყვეტის გეგმის შემუშავებისთვის, – ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
ზელენსკი მიიჩნევს, რომ დონალდ ტრამპს შეუძლია რუსეთის დიქტატორი ვლადიმერ პუტინი მოლაპარაკებების მაგიდასთან მიიყვანოს სანქციებით რუსეთის ენერგეტიკისა და საბანკო სისტემების მიმართ და უკრაინის სამხედროების მხარდაჭერის გაგრძელებით.
”ვფიქრობ, ეს არის დაუყოვნებელი და ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაბიჯები”, – აღნიშნა მან.
უკრაინის პრეზიდენტის კომენტარები მოჰყვა ტრამპის კომენტარს, რომელმაც პარასკევს განაცხადა, რომ ამერიკელი და რუსი ოფიციალური პირები “უკვე საუბრობენ” ომის დასრულებაზე. აშშ-ის პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ მისმა ადმინისტრაციამ რუსეთთან “ძალიან სერიოზული“ დისკუსიები გამართა, მაგრამ არ დაუკონკრეტებია რა.
“მათ შეიძლება ჰქონდეთ საკუთარი ურთიერთობები, მაგრამ უკრაინაზე საუბარი უკრაინის გარეშე საშიშია ყველასთვის“, – განაცხადა ზელენსკიმ.
მან ასევე აღნიშნა, რომ მისი გუნდი კონტაქტშია ტრამპის ადმინისტრაციასთან, მაგრამ ეს დისკუსიები მიმდინარეობს “ზოგად დონეზე” და სჯერა შემდგომი პირადი შეხვედრების უფრო დეტალური შეთანხმებების შესამუშავებლად.
“ჩვენ მეტი უნდა ვიმუშაოთ ამაზე. ტრამპი, გასაგები მიზეზების გამო, ინაუგურაციის შემდეგ პირველ კვირებში საშინაო საკითხებზე იყო ორიენტირებული”, – აღნიშნა ზელენსკიმ.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has asserted that excluding Ukraine from US-Russia negotiations aimed at ending the war would be “very dangerous.” He emphasized the importance of continued dialogue between Kyiv and Washington to develop a ceasefire plan.
Zelenskyy believes that former President Donald Trump could leverage sanctions on Russia’s energy and banking sectors, as well as ongoing support for Ukraine’s military, to bring Russian dictator Vladimir Putin to the negotiating table.
“I think these are urgent and crucial steps,” he stated.
The comments came in response to Trump’s remarks made on Friday, in which he indicated that American and Russian officials are “already talking” about ending the conflict. The US President mentioned that his administration had engaged in “very serious” discussions with Russia, although he did not elaborate on the specifics.
“They may have their own relationships, but discussing Ukraine without Ukraine is dangerous for everyone,” Zelenskyy warned.
He also noted that his team is in contact with Trump’s administration, but clarified that discussions are currently taking place at a “general level.” He expressed hope for further in-depth agreements through personal meetings.
“We need to work more on this. Trump, for understandable reasons, was focused on domestic issues in the first weeks after his inauguration,” Zelenskyy added.