უკრაინის პრეზიდენტი შეერთებულ შტატებში თავდაცვის კომპანია Lockheed Martin-ის გუნდს შეხვდა.
"შევხვდი თავდაცვის კომპანია Lockheed Martin-ის გუნდს, რომელიც შეერთებული შტატების ერთ-ერთი ყველაზე ძლიერი კომპანიაა და რომელთანაც დიდი ხნის პარტნიორობა გვაკავშირებს. Lockheed Martin აწარმოებს ATACMS-ს, HIMARS-ს, F-16-ს და რაკეტებს Patriot-ის სისტემისთვის“, - განაცხადა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, Lockheed Martin-თან უკრაინასთან შემდგომი თანამშრომლობის საკითხები განიხილა, კერძოდ, ერთობლივი წარმოება და ტექნოლოგიების გაცვლა.
„უკრაინას ბევრი რამ აქვს გასაზიარებელი მათთან, ვინც სიცოცხლის დაცვაში გვეხმარება. ჩვენ განვიხილეთ ჩვენი საერთო შესაძლებლობები Patriot-ებთან და სხვა სისტემებთან დაკავშირებით“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
როგორც უკრაინის პრეზიდენტმა აღნიშნა, კომპანიისა და უკრაინის გუნდები უკვე მუშაობენ კონკრეტულ გადაწყვეტილებებზე, რომლებიც "საშუალებას მოგვცემს უფრო სწრაფად გადავიდეთ ერთობლივ წარმოებაზე და გავზარდოთ ჩვენი შესაძლებლობები სიცოცხლის დასაცავად".

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Tuesday met with executives from Lockheed Martin during his visit to the United States to discuss expanding defence co-operation, including joint production and technology sharing.
The company - one of the largest defence manufacturers in the US - produces ATACMS missiles, HIMARS systems, F-16 fighter jets and Patriot interceptor missiles and has been a long-standing partner of Ukraine.
“We discussed further co-operation with Ukraine, particularly joint production and the exchange of technologies. Ukraine has much to share with those who help us protect lives,” Zelenskyy said.
He added that the talks also focused on strengthening capabilities related to the Patriot air defence system and other defence technologies.
According to the President, Lockheed Martin and Ukrainian teams are already working on concrete initiatives that will accelerate joint production and expand Ukraine’s capacity to protect its population.