ზელენსკი ათენში ოფიციალური ვიზიტით ჩავიდა
უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი ოფიციალური ვიზიტით საბერძნეთში ჩავიდა. მისი თვითმფრინავი უკვე დაეშვა ათენის აეროპორტში.
უკრაინის პრეზიდენტს აეროპორტში საბერძნეთის ვიცე-პრემიერი დახვდა, რომელთანაც ზელენსკიმ მოკლე საუბარი გამართა.
ვიზიტის მთავარი თემებია ვერტიკალური თხევადი ბუნებრივი აირის ტრანსპორტირების დერეფნის შექმნა და კიევსა და ათენს შორის ახალი ენერგეტიკული შეთანხმების მომზადება. მოსალოდნელია, რომ ეს შეთანხმება უკრაინის ენერგეტიკულ უსაფრთხოებას გააძლიერებს.
ათენში ყოფნის დროს ზელენსკი ქვეყნის ხელმძღვანელობასთან - პრეზიდენტთან და პრემიერთან შეხვედრებს გამართავს. მოლაპარაკებების შემდეგ დაგეგმილია პრესკონფერენციები და დელეგაციების გაფართოებული შეხვედრა.
ეს ზელენსკის მეორე ვიზიტია ათენში - პირველად ის 2023 წლის აგვისტოში იმყოფებოდა.
ათენში ზელენსკის ახალი ევროპული ტურნეს ფარგლებში იმყოფება, საიდანაც ის პარიზსა და მადრიდში გაემგზავრება.

Ukrainian President arrives in Athens for official visit
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Sunday arrived in Greece for an official visit, with his aircraft landing at Athens International Airport earlier today.
Zelenskyy was welcomed by Greece’s Deputy Prime Minister, with whom he held a brief conversation upon arrival.
The main topics of the visit include the establishment of a vertical liquefied natural gas transportation corridor and preparations for a new energy agreement between Kyiv and Athens. The anticipated deal is expected to strengthen Ukraine’s energy security.
During his stay in Athens, Zelenskyy will hold meetings with Greece’s President and Prime Minister. Press conferences and an extended meeting between the delegations are scheduled following the talks.
This marks Zelenskyy’s second visit to Athens, following his August 2023 trip.
Athens is the first stop of Zelenskyy’s new European tour, from where he will continue on to Paris and Madrid.