ზელენსკი - ჩვენ ბევრ კომპრომისზე წავედით, პუტინი და მისი მეგობრები ციხეში არ არიან, ეს არის ყველაზე დიდი კომპრომისი
აშშ უკრაინას რუსეთთან ომის დასასრულებლად კომპრომისებს სთავაზობს, თუმცა ის ფაქტი, რომ უკრაინა მზადაა ომის დასასრულებლად და რომ ვლადიმერ პუტინი ციხეში არ არის, ყველაზე დიდი კომპრომისია, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
"ჩვენ ბევრ კომპრომისზე წავედით. პუტინი და მისი მეგობრები ციხეში არ არიან. ეს არის ყველაზე დიდი კომპრომისი, რაც კი ოდესმე დაუშვია მსოფლიოს“, - განმარტა ზელენსკიმ.
მისი თქმით, უკრაინა "ვერ დაივიწყებს" და არც დაივიწყებს, რამდენი ადამიანი დაიღუპა პუტინის მიერ წამოწყებული ომის დროს, თუმცა კიევი მზადაა, დაასრულოს ეს ომი, პუტინი კი არ ავლენს მშვიდობის დამყარების სურვილს, ამიტომ რუსეთზე უფრო დიდი ზეწოლაა საჭირო.
"მე არ მგონია, რომ მათ ომის შეჩერება სურთ. ვფიქრობ, რომ ამის გაკეთება შეუძლიათ... ზეწოლის ქვეშ... სწორედ ამიტომ, სანამ ზეწოლა არასაკმარისი არ იქნება, ისინი თამაშობენ“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
ამასთან, უკრაინის პრეზიდენტმა კომენტარი არ გააკეთა აშშ-ს მიერ უკრაინასა და რუსეთზე თანაბარი ზეწოლის განხორციელებაზე. "არის რამდენიმე აზრი, რომელიც ჩემთვის უნდა შევინახო“, - აღნიშნა მან.
დასავლური მედიის ცნობით, აშშ-ში საარჩევნო პროცესის წინ უკრაინასა და რუსეთს შორის ომის დასრულების მოლაპარაკებები შესაძლოა, საფრთხის ქვეშ აღმოჩნდეს. აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი შესაძლოა, მოლაპარაკებების პროცესიდან გავიდეს და კიევს, მოსკოვს ან ორივეს დააბრალოს.
სხვა "კომპრომისებთან" ერთად, აშშ დონბასში თავისუფალი ეკონომიკური ზონის შექმნას სთავაზობს. ვაშინგტონი მიიჩნევს, რომ ეს უკრაინასა და რუსეთს შორის ომის დასრულების კომპრომისს წარმოადგენს. ამ იდეით არავინ არის აღფრთოვანებული.
რუსეთი დაჟინებით მოითხოვს უკრაინული ჯარების დონბასიდან გაყვანას და აღმოსავლეთ უკრაინაზე სრულ კონტროლს. უფრო მეტიც, კრემლმა ცოტა ხნის წინ განაცხადა, რომ დონბასის რუსეთის ტერიტორიად საერთაშორისო აღიარებას ელის. უკრაინა რუსეთისგან ნებისმიერ ტერიტორიულ მოთხოვნას უარყოფს.

Zelenskyy: Ukraine has made major compromises, the fact that Putin is not in jail is the greatest
Ukraine has made significant compromises to end the war with Russia, but the fact that Vladimir Putin remains free is, according to President Volodymyr Zelenskyy, the greatest concession.
“We have made many compromises. Putin and his associates are not in jail. This is the biggest compromise the world has ever seen,” Zelenskyy said.
The Ukrainian President emphasised that his country “cannot and will not forget” the human cost of the war initiated by Putin. At the same time, Kyiv remains ready to end the conflict, while Putin shows no willingness to pursue peace, meaning that even greater pressure must be applied to Russia.
“I do not believe they want to stop the war. I think they could, under pressure… That is why, until the pressure is sufficient, they continue to play games,” Zelenskyy added.
He declined to comment on reports that the United States is applying equal pressure on Ukraine and Russia. “There are some points I prefer to keep to myself,” he said.
Western media reports indicate that ongoing peace negotiations between Ukraine and Russia could be jeopardised ahead of the US election process. President Donald Trump may withdraw from the talks, potentially blaming Kyiv, Moscow, or both.
Among other proposals, the US has suggested creating a free economic zone in Donbas as part of a compromise to end the war. However, the plan has failed to gain enthusiasm.
Russia continues to insist on the withdrawal of Ukrainian forces from Donbas and full control over eastern Ukraine. The Kremlin recently stated it expects international recognition of Donbas as Russian territory, a demand that Ukraine firmly rejects.