ზელენსკი - დაბომბვასა და ნგრევაზე, დიპლომატიური ძალისხმევისა და ცივილიზებული დიალოგის იგნორირებაზე, საერთო რეაქცია უნდა არსებობდეს
1756
სექტემბრის დასაწყისიდან რუსეთმა უკრაინის მიმართულებით 1300-ზე მეტი დრონი გაუშვა, გარდა ამისა, ოკუპანტებმა ასობით მართვადი საჰაერო ბომბი ჩამოაგდეს და ათობით რაკეტა გამოიყენეს, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი სოციალურ ქსელში წერს.
"მხოლოდ სექტემბრის დასაწყისიდან რუსეთმა უკრაინის წინააღმდეგ 1300-ზე მეტი თავდასხმის დრონი, თითქმის 900 მართვადი საჰაერო ბომბი და სხვადასხვა ტიპის ორმოცდაათამდე რაკეტა გამოიყენა“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, დღეს ღამით მტერმა სამოქალაქო ინფრასტრუქტურაზე კიდევ ერთი დარტყმა განახორციელა. დარტყმების ადგილზე შესაბამისი სამსახურები მუშაობენ.
უკრაინის პრეზიდენტის განცხადებით, სექტემბრის პირველ კვირაში მტერმა დარტყმები მიაყენა ჩერნიგოვის, ხარკოვის, ოდესის, ხერსონის, კიევის, ზაპოროჟიეს, დნეპროპეტროვსკის, კიროვოგრადის, ხმელნიცკის, ჟიტომირის, ვოლინის, ივანო-ფრანკოვსკის, როვნოს და ლვოვის რეგიონებს. აფეთქებების ხმა უკრაინის თითქმის ყველა რეგიონში ისმოდა.
ზელენსკიმ ხაზი გაუსვა, რომ რუსეთი აგრძელებს ომის გაჭიანურებას და ცდილობს დიპლომატია პირდაპირ ფარსად აქციოს. პრეზიდენტი მიიჩნევს, რომ ამაზე საერთო რეაქცია უნდა არსებობდეს: დაბომბვასა და ნგრევაზე, დიპლომატიური ძალისხმევისა და ცივილიზებული დიალოგის იგნორირებაზე.
"პრეზიდენტი ტრამპი აბსოლუტურად მართალია: დიპლომატიის განბლოკვისთვის, ჩვენ გვჭირდება ეფექტური შეზღუდვები რუსული ნავთობითა და გაზით ვაჭრობაზე“, - აღნიშნა უკრაინის პრეზიდენტმა.
ზელენსკიმ პარტნიორებს მოუწოდა სანქციებით ზეწოლის გაზრდისკენ, უკრაინისთვის იარაღის მიწოდებისა და გარანტიებისკენ, რომ მსგავსი შემოსევები მომავალში აღარ განმეორდება.
"გრძელვადიანი მშვიდობა მოითხოვს ეფექტურ და რეალურ უსაფრთხოების გარანტიებს. ჩვენ ვმუშაობთ მომავალში საიმედო მშვიდობის ყველა ამ კომპონენტის განსახორციელებლად. მადლობა ყველა პარტნიორს, რომელიც მხარს უჭერს უკრაინას და ჩვენს ხალხს“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
6 სექტემბრის ღამეს, რუსეთის არმიამ უკრაინის მიმართულებით სხვადასხვა ტიპის 91 დრონი გაუშვა. საჰაერო თავდაცვის ძალებმა მტრის 68 დრონი გაანეიტრალეს.

Zelenskyy calls for unified response to Russian attacks and diplomatic disregard
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Saturday called for a coordinated international response to Russia’s ongoing attacks and attempts to undermine diplomatic efforts, highlighting the scale of the recent assaults on Ukraine.
“Since the beginning of September, Russia has launched more than 1,300 attack drones against Ukraine, dropped nearly 900 guided aerial bombs, and fired around fifty different types of missiles,” Zelenskyy wrote on social media.
He added that Russian forces struck civilian infrastructure overnight, with emergency services responding to the damage. Attacks in the first week of September affected regions including Chernihiv, Kharkiv, Odesa, Kherson, Kyiv, Zaporizhzhia, Dnipropetrovsk, Kirovohrad, Khmelnytskyi, Zhytomyr, Volyn, Ivano-Frankivsk, Rivne, and Lviv, and explosions were heard across much of the country.
Zelenskyy said that Russia continues to prolong the war and seeks to turn diplomacy into a sham, warning that there must be a unified reaction to both destruction and the disregard for civilised dialogue.
“President Trump is absolutely right: to unblock diplomacy, we need effective restrictions on trade in Russian oil and gas,” Zelenskyy said.
The President also called on international partners to increase sanctions, provide Ukraine with weapons, and guarantee that such attacks will not recur in the future.
“Long-term peace requires effective and real security guarantees. We are working to implement every component of reliable future peace. Thanks to all our partners who support Ukraine and our people,” Zelenskyy added.
On the night of September 6, Russian forces launched 91 drones toward Ukraine, 68 of which were intercepted by Ukrainian air defense units.