ზელენსკი - ეს ბოროტებაც დამარცხდება, სამწუხაროა, რომ ამის ფასი ძალიან მაღალია
ჩვენ ვებრძვით ისეთ ბოროტებას, რომელიც ჩინეთში გამართულ აღლუმზეც იყო წარმოდგენილი, - ამის შესახებ ქვეყნის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ უჟგოროდში სლოვაკეთის პრემიერ-მინისტრ რობერტ ფიცოსთან ერთობლივ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
"ვფიქრობ, აღლუმი, რომელზეც ბალისტიკური რაკეტების დემონსტრირება ხდება, ნამდვილად არ ეხება წარსულს, არამედ, ეხება სამწუხაროდ, მომავალს. ჩემი პირადი აზრით. უკრაინამ მილიონობით ადამიანი დაკარგა ფაშისტური ოკუპაციის დროს და მთელი ბრძოლა გაიარა. სრული ოკუპაციის დროსაც კი ყველამ იცოდა, რომ ფაშიზმი ბოროტება იყო და ის დამარცხდებოდა.
რა თქმა უნდა, დღეს ჩვენ ვებრძვით ისეთ ბოროტებას, რომელიც ჩინეთში გამართულ აღლუმზეც იყო წარმოდგენილი. და ჩვენ ვებრძვით რუსეთის პოზიციას ოკუპაციასთან დაკავშირებით, ეს ბოროტებაც დამარცხდება. სამწუხაროა, რომ ამის ფასი ძალიან მაღალია, ეს ადამიანების სიცოცხლეა და უკრაინა ყველაზე მაღალ ფასს იხდის“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
3 სექტემბერს პეკინში გამართულ სამხედრო აღლუმს ჩინეთის ლიდერის, სი ძინპინის გარდა, ვლადიმერ პუტინი და კიმ ჩენ ინი ესწრებოდნენ. ღონისძიებაზე ჩინეთის არმიის უახლესი ტექნიკა და იარაღი იყო წარმოდგენილი.

Zelenskyy: ‘this evil will also be defeated, though at very high price’
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Friday said that Ukraine was fighting an “evil” comparable to that displayed during China’s recent military parade, stressing that despite the heavy human toll, it would ultimately be defeated.
Speaking at a joint press conference in Uzhhorod with Slovak Prime Minister Robert Fico, Zelenskyy noted the demonstration of ballistic missiles at the parade in Beijing was not a matter of history but a reflection of the future.
“Ukraine lost millions of people during the Nazi occupation, and everyone knew that fascism was evil and would be defeated. Today, we are fighting an evil that was also represented at the parade in China. We are fighting against Russia’s position on occupation, and this evil too will be defeated. Sadly, the price is extremely high – it is human lives – and Ukraine is paying the highest cost,” Zelenskyy said.
On September 3, a military parade was held in Beijing attended by Chinese leader Xi Jinping, Russian President Vladimir Putin, and North Korea’s Kim Jong Un, featuring China’s latest military equipment and weapons.