ზელენსკი – ეს გადაწყვეტილება მივიღეთ იმის საჩვენებლად, რომ უკრაინა მზადაა მშვიდობისთვის
უკრაინა დათანხმდა აშშ-ის წინადადებას მთელ ტერიტორიაზე 30-დღიანი ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ. ეს გადაწყვეტილება მივიღეთ იმის საჩვენებლად, რომ უკრაინა მზადაა მშვიდობისთვის, – ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
როგორც პრეზიდენტმა აღნიშნა, საუდის არაბეთში უკრაინისა და აშშ-ის გუნდების შეხვედრის წინ საუბარი იყო ჰაერში და ზღვაში სიჩუმის შეთავაზებაზე, მაგრამ შემდეგ ამერიკულმა მხარემ სხვა მიდგომა შესთავაზა.
ზელენსკის თქმით, შეხვედრის შუაში მასთან გამოჩნდა უკრაინის გუნდი და ამერიკის დელეგაცია აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპთან და დასვეს კითხვა, მზად არის თუ არა უკრაინა გადადგას ნაბიჯები მთელ ტერიტორიაზე სიჩუმის უზრუნველსაყოფად.
“ამაზე არაერთხელ აღვნიშნე, არცერთი ჩვენგანი არ ენდობა რუსებს, ეს გამოვიარეთ, მაგრამ არ ვითამაშებთ იმ ნარატივებით, რომ არ გვინდა ომის დასრულება. მე ძალიან სერიოზულად ვარ განწყობილი და ჩემთვის მნიშვნელოვანია ომის დასრულება, მინდა ეს დაინახოს აშშ-ის პრეზიდენტმა, რათა ევროპა, ყველა, იყოს ალიანსში, რომ აიძულონ რუსეთის ფედერაცია დაასრულოს ომი.
ამიტომ, ჩემი რეაქცია იყო, რომ ჩვენ მზად ვართ 30-დღიანი სიჩუმის ფორმატისთვის, იმ ფორმატისთვის, რომელიც ამერიკულმა მხარემ შემოგვთავაზა“, – განაცხადა ზელენსკიმ.
11 მარტს საუდის არაბეთში გამართულ შეხვედრაზე ამერიკულმა მხარემ შესთავაზა ცეცხლის შეწყვეტა 30 დღით მთელ ტერიტორიაზე. უკრაინა დათანხმდა ამ წინადადებას. ცეცხლის შეწყვეტაზე ახლა რუსეთის პასუხს ელოდებიან. აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის თქმით, აშშ რუსეთს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ დღეს, 12 მარტს დაუკავშირდება.

Zelenskyy: Ukraine agreed to US proposal for ceasefire to show readiness for peace
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy announced that Ukraine has agreed to the United States’ proposal for a 30-day ceasefire across its entire territory, stating, “This decision was made to demonstrate that Ukraine is ready for peace.”
During a meeting in Saudi Arabia between Ukrainian and US teams, discussions initially focused on a proposal for silence in the air and sea, but the American side later presented an alternative approach. Zelenskyy explained that in the middle of the meeting, both the Ukrainian team and the US delegation appeared to discuss whether Ukraine was willing to take steps to ensure a ceasefire across the country.
“I’ve repeatedly noted that none of us trusts the Russians; we have experienced that. However, we will not play with narratives suggesting we do not want the war to end. I am very serious about this, and it is important for me to end the war. I want the US President to see this so that Europe, and everyone, can join forces to compel the Russian Federation to end the war,” Zelenskyy stated.
The agreement for the 30-day ceasefire was made during the March 11 meeting in Saudi Arabia, with Ukraine now awaiting Russia’s response. US Secretary of State has indicated that America plans to reach out to Russia regarding the ceasefire on March 12.