ზელენსკი - ესპანეთი უკრაინას IRIS-T საჰაერო თავდაცვის სისტემისთვის დეფიციტურ რაკეტებს გადასცემს
ესპანეთი უკრაინას ახალი სამხედრო დახმარების პაკეტის ფარგლებში IRIS-T ბატარეებისთვის რაკეტებს მიაწვდის, ასეთი იარაღი ამჟამად დეფიციტურია, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ესპანეთის პრემიერ-მინისტრ პედრო სანჩესთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
მისივე თქმით, უკრაინა და ესპანეთი მზად არიან ერთობლივად აწარმოონ მაღალი სიზუსტის იარაღი.
ზელენსკიმ ასევე მადლობა გადაუხადა ესპანეთს თავდაცვის ახალი დახმარების პაკეტისთვის.
"ეს მოიცავს საჰაერო თავდაცვის რაკეტებს. ეს ჩვენთვის დიდი დეფიციტია. ზამთარში მნიშვნელოვანი დეფიციტია. ამ შემთხვევაში, კონკრეტული პაკეტი: IRIS-T საჰაერო თავდაცვის სისტემებისთვის 40 რაკეტა“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
მისი თქმით, ახალი პაკეტის ფარგლებში უკრაინა სულ 300 მილიონი ევროს ღირებულების იარაღს მიიღებს, რაც მნიშვნელოვან დახმარებას წარმოადგენს.
რუსმა ოკუპანტებმა რეგულარულად დაიწყეს უკრაინის ენერგეტიკულ ობიექტებზე თავდასხმა. მუდმივი თავდასხმების მოსაგერიებლად, უკრაინულ ჯარებს მეტი საჰაერო თავდაცვის სისტემა და რაკეტა სჭირდებათ.
2 ნოემბერს, უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ გერმანიამ უკრაინას დამატებითი Patriot სისტემები მიაწოდა, რომლებიც უკიდურესად საჭიროა რუსული ბალისტიკური რაკეტების განადგურებისთვის.
იქამდე, 15 ოქტომბერს, გერმანიის თავდაცვის მინისტრმა ბორის პისტორიუსმა განაცხადა, რომ მისი ქვეყანა უკრაინას 2 მილიარდი ევროს ღირებულების იარაღს მიაწვდის. კერძოდ, დაგეგმილია ორი IRIS-T საჰაერო თავდაცვის სისტემის მიწოდება. არაოფიციალური ინფორმაციით, მიმდინარე წლის აგვისტოს მონაცემებით, გერმანიამ უკრაინას უკვე მიაწოდა რვა IRIS-T ბატარეა. გერმანელმა და უკრაინელმა ოფიციალურმა პირებმა ზუსტი რაოდენობა არ გაამჟღავნეს.

Zelenskyy: Spain to supply Ukraine with scarce IRIS-T air defence missiles
Spain will provide Ukraine with missiles for its IRIS-T air defence systems as part of a new military aid package, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy announced on Tuesday during a joint press conference with Spanish Prime Minister Pedro Sánchez.
Zelenskyy said the missiles were in short supply and critically needed for Ukraine’s air defence, especially ahead of winter.
“This includes air defence missiles. These are in very short supply for us, especially in winter. In this case, the specific package includes 40 missiles for the IRIS-T air defence systems”, Zelenskyy said.
He added that Ukraine and Spain were prepared to begin joint production of high-precision weapons.
Zelenskyy also thanked Spain for the new defence package, which is valued at €300 million.
Russia has intensified strikes on Ukraine’s energy infrastructure, making additional air defence systems and ammunition essential for protection.
On November 2, Zelenskyy announced that Germany had supplied additional Patriot systems urgently needed to intercept Russian ballistic missiles. Earlier, on October 15, German Defence Minister Boris Pistorius said Berlin would deliver €2 billion worth of military aid to Ukraine, including two more IRIS-T systems. Unofficial reports indicated that as of August, Germany had already supplied Ukraine with eight IRIS-T batteries, though officials have not confirmed exact numbers.