უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მინისტრთა კაბინეტის გადახალისება და სამართალდამცავი ორგანოების საკადრო რეფორმა გამოაცხადა. პრემიერ-მინისტრი იულია სვირიდენკო თანამდებობას ტოვებს - დეპუტატების თქმით, შესაძლოა, ის აშშ-ში უკრაინის ელჩად დაინიშნოს.
ზელენსკის თქმით, უკრაინა ცვლის პოლიტიკურ სტრატეგიას და საგარეო პოლიტიკის თითოეულ პრიორიტეტულ სფეროზე პასუხისმგებელი იქნება კონკრეტული პირი, რომელსაც მნიშვნელოვანი გამოცდილება ექნება.
ვოლოდიმირ ზელენსკის განმარტებით, განახლებული პოლიტიკური სტრატეგიის განსახორციელებლად უკრაინაში საკადრო ცვლილებები დაიწყება.
"უკრაინაში იწყება საკადრო ცვლილებები, რამაც უნდა უზრუნველყოს განახლებული პოლიტიკური სტრატეგიის განხორციელება. პრემიერ-მინისტრ იულია სვირიდენკოსთან განვიხილეთ დეტალები. დავადგინეთ, რომ ცვლილებების განსახორციელებლად აუცილებელია ახალი მინისტრთა კაბინეტი. მადლობელი ვარ პრემიერ-მინისტრის რანგში მისი მკაფიო, სტაბილური და ეფექტური მუშაობისთვის, ასევე, უკრაინის გუნდში მრავალწლიანი პროდუქტიული მუშაობისთვის. შევთავაზე, რომ მან მთავარ პარტნიორთან ურთიერთობების ახალ, მნიშვნელოვან სფეროს უხელმძღვანელოს“, – განაცხადა ზელენსკიმ.
ვოლოდიმირ ზელენსკისთან შეხვედრის შემდეგ, იულია სვირიდენკომ მთავრობის მეთაურის თანამდებობიდან გადადგომა დაადასტურა.
"მადლიერი ვარ პრეზიდენტის ნდობისა და ჩვენი გუნდის მუშაობის მაღალი შექებისთვის. ვამაყობ, რომ მქონდა პატივი, მთავრობისთვის უკრაინის უახლესი ისტორიის ყველაზე რთულ პერიოდში მეხელმძღვანელა“, – განაცხადა იულია სვირიდენკომ.
პრემიერ-მინისტრის შესაძლო კანდიდატებად განიხილებიან: სერგეი კორეცკი („უკრნაფტა“, „ნაფტოგაზი“), დენის შმიგალი (ენერგეტიკის სამინისტრო) და მიხაილ ფედოროვი (თავდაცვის სამინისტრო).
პრემიერ-მინისტრის თანამდებობიდან გადაყენების შესახებ კენჭისყრა შესაძლოა, 13-14 ივლისს ჩატარდეს. ამის შემდეგ მთავრობა მოვალეობის შემსრულებელი გახდება, ხოლო დენის შმიგალი, სავარაუდოდ, კაბინეტის დროებით ხელმძღვანელობას გადაიბარებს.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has announced a Government reshuffle and wider leadership changes, saying the overhaul is intended to implement a renewed political strategy and strengthen the country's governance.
Following talks with Prime Minister Yulia Svyrydenko, Zelenskyy said a new Cabinet of Ministers was needed to carry out the planned reforms.
“Ukraine is beginning personnel changes that must ensure the implementation of a renewed political strategy,” Zelenskyy said. He thanked Svyrydenko for her “clear, stable and effective” leadership as prime minister and said he had offered her responsibility for “a new and important area” of relations with one of Ukraine's key international partners.
Svyrydenko later confirmed that she was stepping down as prime minister, expressing gratitude for the President's confidence and describing it as an honour to have led the Government during “the most difficult period in Ukraine's modern history”.
Svyrydenko could be appointed Ukraine's ambassador to the United States.
Zelenskyy said each priority area of Ukraine's foreign policy would be assigned to an official with relevant experience as part of the new strategy.
Ukrainian media have named Sergii Koretskyi, the head of Ukrnafta and Naftogaz, former Prime Minister Denys Shmyhal, who is currently linked to the Energy Ministry, and Deputy Prime Minister Mykhailo Fedorov as possible candidates to lead the next government.
A parliamentary vote on Svyrydenko's dismissal could take place on 13 or 14 July. If approved, the Government would remain in office in a caretaker capacity until a new cabinet is formed.
Zelenskyy also said the planned personnel changes would extend to the leadership of Ukraine's law enforcement agencies.