რუსეთის ღამის შეტევის დროს საჰაერო ძალებმა მხოლოდ ერთი ბალისტიკური რაკეტის ჩამოგდება მოახერხეს. ეს შედეგი Patriot-ის სისტემის რესურსების დეფიციტის გამო დაფიქსირდა, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
"გუშინ ღამით რუსებმა უკრაინის მიმართულებით 35 რაკეტა გაუშვეს, მათ შორის 27 ბალისტიკური რაკეტა და 185 სხვადასხვა ტიპის თავდასხმის დრონი. მთავარი სამიზნე კიევი იყო, თუმცა მათ ასევე დაარტყეს დნეპროპეტროვსკის, სუმის, ხარკოვის და პოლტავას ოლქებს. გუშინ ღამით მხოლოდ ერთი ბალისტიკური რაკეტის ჩამოგდება მოხერხდა, მხოლოდ იმიტომ, რომ Patriot-ისთვის რაკეტები არ არის. სწორედ ეს დეფიციტი უწყობს ხელს რუსეთს ასეთი დარტყმების განხორციელებაში, რომლებიც საფრთხეს უქმნის ადამიანის სიცოცხლეს“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, ოკუპანტებმა იარაღის ყველაზე დიდი რაოდენობა დედაქალაქსა და კიევის ოლქში მიმართეს, სადაც გაწმენდითი სამუშაოები გუშინ ღამიდან მიმდინარეობს. მტრის სამიზნე საცხოვრებელი ინფრასტრუქტურა იყო.
"როგორც ყოველთვის, რუსებმა საცხოვრებელი შენობები დაბომბეს. დაზიანდა თვრამეტი სახლი, სკოლა, ლიეტუვის საელჩო და ინფრასტრუქტურული ობიექტები. ამ თავდასხმის შედეგად ცხრა ადამიანი დაიღუპა. ვუსამძიმრებ ოჯახებსა და მეგობრებს. ათობით ადამიანი დაშავდა“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
ამასთან, პრეზიდენტმა კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინას სასწრაფოდ სჭირდება საჰაერო თავდაცვის საშუალებები აქ და ახლა.
„მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენმა პარტნიორებმა გაიგონ: ეს რესურსები საჭიროა აქ და ახლა და არა შესაძლო სცენარებისთვის განკუთვნილ რომელიმე საწყობში, რათა რუსეთის ომი უკრაინაში შეკავდეს და შეჩერდეს. რაკეტსაწინააღმდეგო თავდაცვის თითოეული პაკეტი ჩვენი ხალხის სიცოცხლეს იხსნის. მის გარეშე ყოველი ღამე მსხვერპლს იწვევს. მადლობა ყველას, ვინც ჩვენი თავდაცვის გასაძლიერებლად მუშაობს“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
1 აგვისტოს ღამეს რუსებმა კიევსა და კიევის რეგიონზე მასშტაბური ბალისტიკური რაკეტებით თავდასხმა განახორციელეს. თავდასხმის შედეგად ცხრა ადამიანი დაიღუპა და 30-მდე დაშავდა, მათ შორის ოთხი ბავშვია.

According to Zelenskyy, Ukraine’s Air Force managed to intercept only one ballistic missile during the overnight assault due to a shortage of interceptor missiles for the Patriot air defence system.
“Last night, Russia launched 35 missiles against Ukraine, including 27 ballistic missiles, as well as 185 attack drones of various types. Kyiv was the main target, but strikes also hit the Dnipropetrovsk, Sumy, Kharkiv and Poltava regions,” Zelenskyy said.
“The fact that only one ballistic missile was intercepted is solely because we do not have enough missiles for the Patriot system. This shortage enables Russia to carry out attacks that threaten people's lives,” he added.
Zelenskyy said Russia concentrated the heaviest strikes on Kyiv and the surrounding region, targeting residential infrastructure. He said 18 residential buildings, a school, the Embassy of Lithuania and infrastructure facilities were damaged.
“The Russians, as always, targeted residential buildings. Nine people were killed in this attack. My condolences to their families and loved ones. Dozens more were injured,” he said.
The President stressed that additional air defence capabilities are urgently needed rather than being held in reserve.
“It is important that our partners understand these resources are needed here and now, not stored in warehouses for hypothetical future scenarios. Every air defence package saves lives. Without them, every night brings new victims,” Zelenskyy said.