ზელენსკი - მშვიდობა უნდა იყოს გრძელვადიანი და არა ისე, როგორც წლების წინ
"მე უკვე ჩამოვედი ვაშინგტონში, სადაც პრეზიდენტ ტრამპს ვხვდები. ასევე ვისაუბრებთ ევროპელ ლიდერებთან. მადლიერი ვარ აშშ-ის პრეზიდენტის მოწვევისთვის. ჩვენ ყველა ვიზიარებთ ძლიერ სურვილს, რომ ეს ომი სწრაფად და საიმედოდ დავასრულოთ. მშვიდობა უნდა იყოს გრძელვადიანი. არა ისე, როგორც წლების წინ იყო, როდესაც უკრაინა აიძულეს, დაეთმო ყირიმი და ჩვენი აღმოსავლეთის ნაწილი, დონბასის ნაწილი – და ეს პუტინმა უბრალოდ პლაცდარმად გამოიყენა ახალი თავდასხმისთვის. ან როცა უკრაინას მისცეს ე.წ. უსაფრთხოების გარანტიები 1994 წელს, მაგრამ მათ არ იმუშავეს. რა თქმა უნდა, ყირიმი არ უნდა დაეთმოთ მაშინ, ისევე როგორც უკრაინელებმა არ დათმეს კიევი, ოდესა თუ ხარკოვი 2022 წლის შემდეგ. უკრაინელები იბრძვიან თავიანთი მიწისთვის, თავიანთი დამოუკიდებლობისთვის.
ახლა, ჩვენს ჯარისკაცებს აქვთ წარმატებები დონეცკისა და სუმის რეგიონებში. დარწმუნებული ვარ, რომ ჩვენ დავიცავთ უკრაინას, ეფექტურად უზრუნველვყოფთ უსაფრთხოებას, და რომ ჩვენი ხალხი ყოველთვის მადლიერი იქნება პრეზიდენტ ტრამპის, ამერიკაში ყველას მიმართ, ყველა პარტნიორისა და მოკავშირის მხარდაჭერისა და ფასდაუდებელი დახმარებისთვის. რუსეთმა უნდა დაასრულოს ეს ომი, რომელიც თავადვე დაიწყო. იმედი მაქვს, ჩვენი ერთობლივი ძალა ამერიკასთან, ჩვენს ევროპელ მეგობრებთან ერთად, აიძულებს რუსეთს რეალური მშვიდობა მიიღოს“, – წერს ზელენსკი.

Zelenskyy in Washington: Russia must end the war it started
Zelenskyy said he was grateful for Trump’s invitation and highlighted the need for a “quick and reliable” peace that would not repeat the compromises of the past
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has arrived in Washington to meet US President Donald Trump and senior European leaders, saying that “Russia must end the war that it started.”
Speaking ahead of the high-stakes talks, Zelenskyy said he was grateful for Trump’s invitation and highlighted the need for a “quick and reliable” peace that would not repeat the compromises of the past.
He warned against any settlement that might force Ukraine to concede territory, pointing to the 2014 annexation of Crimea, the partial occupation of Donbas, and the failure of the 1994 Budapest Memorandum as examples of how Moscow had exploited earlier agreements.
“Of course, Crimea should never have been given up - just as Ukrainians did not give up Kyiv, Odessa or Kharkiv after 2022. Ukrainians are fighting for their land and their independence,” he said, noting recent battlefield gains in Donetsk and Sumy regions.
European leaders, including those from Germany, France, the UK and Italy, are joining Zelenskyy in Washington to support him during discussions with Trump.