ზელენსკი – ომის დასრულების შესახებ მოლაპარაკებებში ევროპას ბრიტანეთი და საფრანგეთი წარმოადგენენ
ევროპა უნდა იყოს ომის დასრულების შესახებ მოლაპარაკებების მაგიდასთან,  ევროკავშირს დიდი ბრიტანეთი და საფრანგეთი უნდა წარმოადგენდნენ, – ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ უკრაინის მხარდაჭერის შესახებ ევროკავშირის ლიდერების შეხვედრის შემდეგ გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
პრეზიდენტის თქმით, უკრაინის პოზიცია ძალიან მკაფიოა – ევროპა უნდა იყოს მოლაპარაკების მაგიდასთან ომის დასასრულებლად.
“ევროპა ძალიან დიდია და მას უნდა ჰქონდეს მკაფიო წარმომადგენლობა. დღეს ჩვენ შევთანხმდით, რომ ევროპას წარმოადგენენ საფრანგეთი და დიდი ბრიტანეთი, მაკრონი და სტარმერი”, – განაცხადა ზელენსკიმ და დასძინა, რომ ეს ძალიან მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებაა.
მისივე თქმით, უკრაინას სურს თავისი მკაფიო პოზიცია გადასცეს ყველა სხვა პარტნიორს, მათ შორის, რა თქმა უნდა, შეერთებულ შტატებს.

Zelenskyy: Britain and France represent Europe in peace talks on ending war
Europe must be at the negotiating table to end the war, and the European Union should be represented by Great Britain and France, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said during a press conference following a meeting of EU leaders to discuss support for Ukraine.
According to the president, Ukraine’s position is very clear – Europe must be at the table to negotiate an end to the war.
“Europe is very large and must have clear representation. Today, we agreed that Europe will be represented by France and Great Britain, Macron and Starmer,” Zelenskyy stated, adding that this is a very important decision.
He also mentioned that Ukraine wants to convey its clear position to all other partners, including, of course, the United States.