ზელენსკი - ოთხთვიანი პაუზის შემდეგ უკრაინას და რუსეთს შორის ტყვეების გაცვლა იგეგმება
უკრაინასა და რუსეთს შორის მალე ტყვეების ახალი გაცვლა იგეგმება, ეს ოთხთვიანი პაუზის შემდეგ პირველი გაცვლა იქნება, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მისივე თქმით, აბუ-დაბიში აშშ-სა და რუსეთთან მოლაპარაკებებში მონაწილე უკრაინის დელეგაციამ მას დღევანდელი შეხვედრის შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა. უკრაინელ ოფიციალურ პირებს ასევე ცალკე კონტაქტი ჰქონდათ ამერიკულ მხარესთან.
"დღეს ჩვენ განვიხილეთ მოლაპარაკებების შუალედური შედეგები. ისინი ხვალ გაგრძელდება. ასევე მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იქნება: ჩვენ უახლოეს მომავალში ტყვეების გაცვლას ველით. ტყვეები სახლში უნდა დაბრუნდნენ“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისი თქმით, უკრაინის პოზიცია ძალიან ნათელია: ომი რეალურად უნდა დასრულდეს და რუსეთი ამისთვის მზად უნდა იყოს.
"პარტნიორები მზად უნდა იყვნენ, რომ ეს უზრუნველყონ საკუთარი რეალური გარანტიებით - უსაფრთხოების გარანტიებით და აგრესორზე საკუთარი რეალური ზეწოლით, რათა უკრაინის ხალხმა იგრძნოს ეს, რომ სიტუაცია ნამდვილად მშვიდობისკენ, ომის დასრულებისკენ მიდის და არა რუსების მიერ ყველაფრის თავის სასარგებლოდ გამოყენებისა და თავდასხმების გაგრძელებისკენ“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
უკრაინის პრეზიდენტის თქმით, აგრესორისთვის ჯილდო არ უნდა იყოს, წინააღმდეგ შემთხვევაში რუსეთი საბოლოოდ ნებისმიერ შეთანხმებას ჩაშლის.
უკრაინასა და რუსეთს შორის ტყვეების ბოლო გაცვლა 2025 წლის ოქტომბერში მოხდა. მაშინ სახლებში 185 დამცველი და 20 მშვიდობიანი მოქალაქე დაბრუნდა.

Ukraine and Russia are preparing for a new prisoner exchange that would mark the first such swap in four months, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has said.
He added Ukraine’s delegation involved in talks with the United States and Russia in Abu Dhabi briefed him on the latest round of discussions. Ukrainian officials also held separate contacts with the American side.
“Today we discussed the interim results of the negotiations. They will continue tomorrow. An important step is also expected: we anticipate a prisoner exchange in the near future. Prisoners must return home,” Zelenskyy said.
He stressed that Ukraine’s position remains clear - the war must end in reality, and Russia must be ready for that outcome.
“Partners must be ready to ensure this with real guarantees - security guarantees and real pressure on the aggressor - so that the Ukrainian people feel that the situation is truly moving toward peace and the end of the war, and not toward Russia using everything to its own advantage and continuing attacks,” he said.
Zelenskyy added that there should be no “reward for the aggressor”, warning that otherwise Russia would ultimately undermine any agreement.
The last prisoner exchange between Ukraine and Russia took place in October 2025, when 185 defenders and 20 civilians returned home.