ზელენსკი - პრიორიტეტი ნათელია: მეტი საჰაერო თავდაცვის სისტემა და რაკეტა, ყველა შეთანხმება უფრო სწრაფად უნდა შესრულდეს
ბოლო დღეებში რუსეთმა საგრძნობლად გააძლიერა მასიური დარტყმები უკრაინის ქალაქებსა და თემებზე. მტერმა მასიური, კომბინირებული დარტყმები განახორციელა, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მისი თქმით, მხოლოდ ამ კვირაში ოკუპანტებმა უკრაინის მიმართულებით 1600-ზე მეტი თავდასხმის დრონი, დაახლოებით 1200 მართვადი ბომბი და სხვადასხვა ტიპის თითქმის 70 რაკეტა გაუშვეს.
რუსული თავდასხმების მთავარი სამიზნეები ინფრასტრუქტურული ობიექტები რჩება, რომლებიც მოსახლეობის ნორმალურ ფუნქციონირებას უზრუნველყოფენ. ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ დღეს კიდევ ერთი მასშტაბური დარტყმა განხორციელდა: რუსეთმა 240-ზე მეტი დრონი და ხუთი ბალისტიკური რაკეტა გამოიყენა, რამაც შვიდი რეგიონი დააზიანა.
"სამწუხაროდ, არის მსხვერპლი სლოვიანსკში და ჩერნიგოვის რეგიონში. ვუსამძიმრებ მათ ოჯახებს და ახლობლებს", - განაცხადა პრეზიდენტმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინა აგრძელებს საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობას საჰაერო თავდაცვის გასაძლიერებლად.
"პრიორიტეტი ნათელია: მეტი საჰაერო თავდაცვის სისტემა და რაკეტა, მეტი მხარდაჭერა ჩვენი დამცველებისთვის. ყველა შეთანხმება უფრო სწრაფად უნდა შესრულდეს“, - განაცხადა ზელენსკიმ და მადლობა გადაუხადა ყველას, ვინც უკრაინის თავდაცვას ეხმარება.
6 დეკემბერს რუსმა ოკუპანტებმა განახორციელეს მასიური სარაკეტო დარტყმა რამდენიმე რეგიონის ენერგეტიკულ ობიექტებზე. ოკუპანტები თავს დაესხნენ კიევის, ჩერნიგოვის, ლვოვის, ოდესის, ზაპოროჟიეს, დნეპროპეტროვსკის, ნიკოლაევისა და ხარკოვის რეგიონებში ელექტროენერგიის წარმოების, განაწილებისა და გადაცემის ობიექტებს. ასევე დაზარალდა სხვადასხვა რეგიონში მდებარე თბოელექტროსადგურები. ამ მასშტაბური დარტყმის გამო, უკრაინის ატომური ელექტროსადგურები იძულებული გახდნენ შეემცირებინათ ელექტროენერგიის წარმოება.
7 დეკემბრის ღამეს რუსებმა კიდევ ერთი დარტყმა განახორციელა უკრაინის ტერიტორიაზე. რუსეთის მთავარი სამიზნე პოლტავის ოლქის ქალაქი კრემენჩუკი იყო.

Russia has sharply intensified its large-scale attacks on Ukrainian cities and communities in recent days, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said on Sunday.
The President added the occupiers had launched more than 1,600 attack drones, around 1,200 guided bombs and nearly 70 missiles of various types toward Ukraine just this week.
He noted that Russia continued to target critical infrastructure facilities essential for the normal functioning of civilian life. On Friday, Ukraine faced yet another massive strike, during which Russia used more than 240 drones and five ballistic missiles, hitting seven regions.
“Unfortunately, there are casualties in Sloviansk and the Chernihiv region. I extend my condolences to their families and loved ones,” Zelenskyy said.
He stressed that Ukraine was actively coordinating with international partners to further strengthen its air-defence capabilities.
“The priority is clear: more air-defence systems and missiles, more support for our defenders. All agreements must be implemented faster,” Zelenskyy stated, thanking all partners assisting Ukraine’s defense.
On Saturday, Russian forces carried out a large-scale missile attack on energy infrastructure in several regions. Power generation, distribution and transmission facilities in Kyiv, Chernihiv, Lviv, Odesa, Zaporizhzhia, Dnipropetrovsk, Mykolaiv and Kharkiv regions were hit. Thermal power plants across the country were also damaged, forcing Ukraine’s nuclear power stations to reduce output.
Overnight Russia launched another strike on Ukrainian territory, with the main target being the city of Kremenchuk in the Poltava region.