რუსი დიქტატორი ვლადიმერ პუტინი სარგებლობს იმით, რომ მსოფლიოში ყველა არ გმობს მის თავდასხმებს უკრაინაზე. მას ომის გაგრძელება სურს და ამისთვის დროით ვაჭრობს, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მისივე თქმით, რუსების მიერ დღეს განხორციელებული მასშტაბური დარტყმის შედეგად, ქვეყნის მასშტაბით 80 ადამიანი დაშავდა, ყველას დახმარება გაეწია. ასევე არიან დაღუპულები, ამ დროისთვის ცნობილია ოთხი ადამიანის დაღუპვის შესახებ - კიევსა და ლუცკში. შესაძლოა, ნანგრევების ქვეშ ჯერ კიდევ იყვნენ ადამიანები.
როგორც პრეზიდენტმა აღნიშნა, კიევში დაიღუპნენ მაშველები - დანილ სკადინი, ანდრეი რემენი და პაველ ეზგორი, რომლებიც პირველი დარტყმის ადგილზე მივიდნენ და რუსი ოკუპანტების მეორე დარტყმის შედეგად დაიღუპნენ.
"და სამწუხაროდ, მსოფლიოში ყველა არ გმობს ასეთ დარტყმებს. სწორედ ამას იყენებს პუტინი. ის დროს ეძებს ომის გასაგრძელებლად. რუსები მუდმივად ცდილობენ მსოფლიოს გახლეჩას, რათა თავიდან აიცილონ ომისთვის ზეწოლის ზრდა“, - აღნიშნა მან.
ზელენსკის თქმით, დიპლომატია უნდა მუშაობდეს, უსაფრთხოების გარანტიები უნდა იყოს უზრუნველყოფილი, მშვიდობა უნდა დამყარდეს. ამისთვის საჭიროა საწყისი ნაბიჯები, მათ შორის ცეცხლის შეწყვეტა.

Zelenskyy: Putin exploiting lack of global condemnation to continue war
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy says Russian President Vladimir Putin is taking advantage of the fact that not everyone in the world condemns his attacks on Ukraine, allowing him to prolong the war.
In a post on X , Zelenskyy said rescue and emergency operations continued throughout Ukraine after Russia launched over 400 drones and more than 40 missiles in recent attacks. At least 80 people were injured, and some remain trapped under debris.
“Not everyone in the world condemns such attacks. This is exactly what Putin exploits. He is buying himself time to keep waging war,” Zelenskyy wrote.
He warned that Russia is constantly trying to sow division globally to prevent stronger pressure on Moscow’s war effort. Zelenskyy called for urgent diplomatic efforts, security guarantees, and a ceasefire. “Pressure must be applied on Russia to make that happen and to stop the attacks,” he said.