ზელენსკი - პუტინი ცდილობს თავიდან აიცილოს შეხვედრის ჩატარების აუცილებლობა
მუკაჩევოში American Flex-ის ქარხანაზე რუსეთის მიერ განხორციელებული დარტყმა დემონსტრაციული და მიზანმიმართული იყო, ამ გზით პუტინი ცდილობს თავიდან აიცილოს ლიდერების დონეზე შეხვედრის ჩატარების აუცილებლობა, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ მუკაჩევოში რუსებმა ფაქტობრივად დაწვეს ამერიკული საწარმო, რომელიც არ იყო სამხედრო ობიექტი.
მისი თქმით, ეს იყო მიზანმიმართული დარტყმა, კონკრეტულად კი უკრაინაში ამერიკული ქონებისა და ინვესტიციების წინააღმდეგ.
"ძალიან დემონსტრაციული დარტყმა. ისევე, როგორც ეს მთელი მასიური თავდასხმა. ზუსტად მაშინ, როდესაც მსოფლიო რუსებისგან ომის დასრულების მოლაპარაკებებთან დაკავშირებით მკაფიო პასუხს ელის", - განაცხადა პრეზიდენტმა.
როგორც მან აღნიშნა,  ლიდერების დონეზე არსებობს ორი ფორმატი, რომელშიც პროგრესის მიღწევა ნამდვილად შესაძლებელია. ორმხრივი ფორმატი - უკრაინა და რუსეთი. და სამმხრივი ფორმატი - უკრაინა, შეერთებული შტატები და რუსეთი.
"ჩვენ ეს ვაშინგტონში განვიხილეთ. პუტინმა ეს პრეზიდენტ ტრამპთან სატელეფონო საუბრისას განიხილა. ახლა რუსეთიდან მომდინარე სიგნალები უბრალოდ, სიმართლე გითხრათ, უღირსია. ისინი ცდილობენ, თავი აარიდონ შეხვედრის ჩატარების აუცილებლობას. მათ არ სურთ ამ ომის დასრულება. ისინი აგრძელებენ მასობრივ თავდასხმებს უკრაინაზე და თავდასხმებს ფრონტზე. ასევე, ისინი რაკეტებს უშვებენ ამერიკულ საწარმოზე – ისევე როგორც ჩვენს ბევრ სხვა, სრულიად სამოქალაქო სამიზნეზე“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
21 აგვისტოს, რუსები მუკაჩოვოს თავს დაესხნენ. დაზიანებულ ობიექტებს შორის იყო ამერიკული კომპანია Flex International-ის Flextronics-ის ქარხანა, რომელიც ელექტრონიკის კონტრაქტული წარმოების ერთ-ერთი მსოფლიო ლიდერია. ადრე 19 დაშავებულის შესახებ იტყობინებოდნენ. მოგვიანებით, დაზარალებულთა რიცხვი 23 ადამიანამდე გაიზარდა.

Zelenskyy says Putin trying to avoid leaders meeting by targeting Mukachevo plant
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Thursday said Russia’s strike on the American Flex plant in Mukachevo was a demonstrative and deliberate attack aimed at avoiding the necessity of holding leader-level talks.
“A very demonstrative strike - just like this entire massive attack. Exactly at a time when the world expects clear answers from Russia about ending the war”, Zelenskyy stated.
He noted there were two possible negotiation formats at the leadership level where real progress could be made: a bilateral one between Ukraine and Russia, and a trilateral one involving Ukraine, the United States, and Russia.
“We discussed this in Washington. Putin also discussed it with President Trump over the phone. Now, the signals coming from Russia are, frankly, disgraceful. They are trying to avoid the necessity of holding a meeting. They do not want to end this war. They continue massive attacks on Ukraine, on the frontlines, and even launch missiles at an American enterprise - just like they do at many of our other entirely civilian targets”, Zelenskyy said.
Russian forces struck Mukachevo earlier the day, damaging several facilities, including the Flextronics factory of US-based Flex International, a global leader in electronics contract manufacturing. Reports said 19 people were injured, but the number later rose to 23.