ზელენსკი - პუტინი ზღაპრებს ჰყვება ჩინეთში, რუსეთი კი ფრონტზე ძალებს აგროვებს, დარტყმებს აგრძელებს, ჩვენ ამას ვუპასუხებთ
1558
ვლადიმერ პუტინი ჩინეთში ზღაპრებს ჰყვება, რომ თითქოს ის არ არის დამნაშავე უკრაინის წინააღმდეგ ომში, ამავდროულად კი, რუსული ჯარები ფრონტის ზოგიერთ რაიონში ძალებს აგროვებენ, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
როგორც ზელენსკიმ განაცხადა, დღეს მან სამხედროებისგან რამდენიმე ინფორმაცია მოისმინა. კერძოდ, საჰაერო ძალების მეთაურისგან დრონების ჩამოგდების შესახებ.
"რუსების თავხედობა იზრდება - ისინი დღის განმავლობაში სულ უფრო ხშირად ესხმიან თავს უკრაინას ათობით თავდასხმის დრონით. გუშინ ღამით 150 დრონი იყო, დილით 50-ზე მეტი, საღამოს კი ათობით და მათი უმეტესობა "შაჰედები" არიან", - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ფაქტობრივად, უკრაინის ცაზე მტრის დრონების ჯგუფები ჩინეთიდან რუსული განცხადებების ფონზე ჩნდებიან.
ზელენსკის თქმით, ეს არის რუსეთის აშკარა უგულებელყოფა ყველაფრის მიმართ, რასაც მსოფლიო აკეთებს ომის დასასრულებლად.
პრეზიდენტმა ასევე აღნიშნა, რომ გუშინ რუსებმა სიტყვასიტყვით უარყვეს ტრამპის ნათქვამი ლიდერების შეხვედრის შესახებ, რომელიც ომის დასასრულებლად აუცილებელია.
"ამ დღეებში ჩინეთში პუტინი აგრძელებს გამოგონილი ისტორიების მოყოლას, თითქოს ის არ არის დამნაშავე ომში. თითქოს ვიღაც მუდმივად "აიძულებს" მას იბრძოლოს, მოკლას, ბავშვები თავშესაფრებში წაიყვანოს, ათასობით ადამიანი გაგზავნოს ჩვენი პოზიციების შტურმისთვის. ახლა კი ჩვენ ვხედავთ რუსული ძალების კიდევ ერთ შეკრებას ფრონტის ზოგიერთ რაიონში.
რუსეთი აგრძელებს დარტყმებს. რა თქმა უნდა, ჩვენ ამას ვუპასუხებთ. ჩვენ ვუპასუხებთ, მათ შორის ასიმეტრიულად, რათა რუსეთმა აუცილებლად იგრძნოს თავისი თავხედობის შედეგები“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.

Zelenskyy: Putin tells ‘fairy tales’ in China while Russia amasses troops at front
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Tuesday said that Russian President Vladimir Putin was spreading “fairy tales” during his visit to China, while Russia continued building up forces on the battlefield and launching fresh attacks on Ukraine.
Zelenskyy said he had received new reports from the military, including updates from the commander of Ukraine’s air force about drone interceptions.
“Russian arrogance is growing - they attack Ukraine increasingly often during the day with dozens of drones. Last night alone, there were 150 drones, in the morning more than 50, and by evening dozens more, most of them Shaheds”, he said.
The President stressed that swarms of enemy drones appear in Ukraine’s skies while Moscow makes statements from China, dismissing international efforts to end the war.
“In China these days, Putin continues to invent stories, pretending he is not guilty of this war - as if someone constantly ‘forces’ him to fight, to kill, to send thousands of people to storm our positions”, Zelenskyy said.
“Now we are witnessing another concentration of Russian forces in certain areas of the front. Russia continues its strikes, and of course, we will respond - including asymmetrically - so that Russia inevitably feels the consequences of its arrogance”, he added.