ზელენსკი – რომელი არჩევნები, როცა რუსები ერთ დღეში 267 დრონს უშვებენ
მხოლოდ დღეს რუსმა სამხედროებმა უკრაინაში 267 “შაჰედი” გაუშვეს. ასეთ პირობებში კითხვის ნიშნის ქვეშ დგება არჩევნების საკითხი, – ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
“არჩევნების საკითხი წამოაყენა რუსეთის ფედერაციამ. დღეს ამის გაჟღერება დაიწყო აშშ-შიც. მაგრამ ეს (ზეწოლა უკრაინაზე) არ ყოფილა. ეს ისეთი ტალღაა, მიმაჩნია, რომ სერიოზულია და სახიფათო ნაბიჯებში გადადის”, – განაცხადა ზელენსკიმ.
მან აღნიშნა, რომ უკრაინისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანია არჩევნები იყოს დემოკრატიული და აღიარებული, მაგრამ ეს შეუძლებელია ომის ფონზე.
“როგორ მიიღებს ხალხი კენჭისყრაში მონაწილეობას ომში, ისევე როგორც ჯარისკაცები ფრონტზე – მე ამას ვერ ვხვდები. ვერანაირად. როგორ შეიძლება ხმა მისცე, როცა დღეს 267 დრონი გაუშვეს? არაადეკვატური რუსები”, – განაცხადა ზელენსკიმ.
პრეზიდენტმა ასევე გააკრიტიკა აშშ-ს განცხადებები, თითქოს რუსეთს ომის დასრულება სურს და გაიხსენა, რომ ოკუპანტები აგრძელებენ მასიურ თავდასხმებს.
“როგორც ამერიკელები ამბობენ, ხედავენ, რომ რუსებს სურთ ომის დასრულება. 267 დრონს უშვებს კაცი, რომელსაც ომის დასრულება უნდა?” – აღნიშნა მან.
მისი თქმით, ამჟამად არ არსებობს ხმის მიცემის ორგანიზების შესაძლებლობა წინა ხაზზე და საერთაშორისო დამკვირვებლების უსაფრთხოების უზრუნველყოფა.
“როგორ იქნება კენჭისყრა სუმისა და ხარკოვის რაიონებში? რა მოხდება კუპიანსკთან? სად არიან დამკვირვებლები? მოვლენ ისინი ფრონტზე, სუმის რაიონში, კრამატორსკში, პოკროვსკში?” – განაცხადა ზელენსკიმ.

“Just today, Russian forces launched 267 Shahed drones into Ukraine. In such conditions, the issue of elections becomes questionable,” Zelenskyy stated on February 23.
According to him, the topic of elections was raised by Russia and has now gained attention in the United States, but he views it as a dangerous trend rather than direct pressure on Ukraine.
Zelenskyy emphasized that Ukraine is committed to democratic and internationally recognized elections, but conducting them during an active war is unrealistic.
“How can people vote in a war zone? How can soldiers at the front participate? I don’t see how. How can you vote when 267 drones are launched in a single day? The Russians are completely irrational,” he said.
Zelenskyy also criticized recent US statements suggesting Russia wants to end the war, pointing to the continued large-scale attacks.
“Americans say they see signs that Russia wants to end the war. But does someone who wants peace launch 267 drones in one day?” he asked.
The Ukrainian president stressed that there is currently no way to safely organize voting in frontline regions or ensure the security of international observers.
“How will elections take place in Sumy and Kharkiv regions? What about Kupiansk? Where will the observers be? Will they come to the frontlines, to Sumy, Kramatorsk, or Pokrovsk?” Zelenskyy questioned.