რუსმა ოკუპანტებმა დონეცკის ოლქის სოფელ იაროვაიაში პენსიების გაცემის დროს ხალხში საჰაერო ბომბი ჩამოაგდეს, თავდასხმის შედეგად 20-ზე მეტი ადამიანი დაიღუპა, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
"რუსეთის მიერ დონეცკის ოლქის სოფელ იაროვაიაზე განხორციელებული სასტიკი საჰაერო დარტყმა. პირდაპირ ხალხზე, ჩვეულებრივ მშვიდობიან მოსახლეობაზე, იმ დროს, როდესაც პენსიები გაიცემოდა. წინასწარი ინფორმაციით, დაღუპულთა რიცხვი 20-ზე მეტია. სიტყვები არ მყოფნის... სამძიმარს ვუცხადებ დაღუპულთა ოჯახებს და ახლობლებს“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, რუსეთის მიერ განხორციელებული ასეთი დარტყმები ნამდვილად არ უნდა დარჩეს მსოფლიოსგან უპასუხოდ.
"რუსები აგრძელებენ სიცოცხლის განადგურებას, მაგრამ თავს არიდებენ ახალ მკაცრ სანქციებს, ახალ მკაცრ დარტყმებს. მსოფლიო არ უნდა გაჩუმდეს. მსოფლიო არ უნდა დარჩეს უმოქმედოდ. ჩვენ გვჭირდება რეაქცია შეერთებული შტატებისგან. ჩვენ გვჭირდება რეაქცია ევროპისგან. ჩვენ გვჭირდება რეაქცია ოცეულისგან. ჩვენ გვჭირდება ძლიერი ქმედებები, რათა რუსეთმა შეწყვიტოს მკვლელობა“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
დონეცკის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის ვადიმ ფილაშკინის თქმით, იაროვაიაზე მტრის დარტყმის შედეგად სულ მცირე 21 ადამიანი დაიღუპა და ამდენივე დაშავდა.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Tuesday condemned a Russian airstrike on the village of Yarovaya in Donetsk Oblast, which targeted civilians during the distribution of pensions. Preliminary reports indicate that more than 20 people were killed.
“Russia carried out a brutal airstrike on Yarovaya, directly targeting ordinary peaceful civilians at the very moment pensions were being distributed. Preliminary reports suggest over 20 fatalities. I have no words… My deepest condolences go to the families and loved ones of the victims,” Zelensky said.
The President emphasised that such attacks could not go unanswered by the international community.
“Russians continue to destroy lives while evading new strict sanctions and countermeasures. The world must not stay silent. The world must not remain passive. We need a response from the United States, a response from Europe, a response from the G20. Strong action is necessary to stop Russia from killing,” Zelensky stated.
Vadym Filashkin, head of the Donetsk Regional State Administration, reported that at least 21 people were killed and another 21 injured in the enemy strike on Yarovaya.