ზელენსკი - რუსეთი ბელორუსიიდან და ბრიანსკის ოლქიდან უკრაინაზე თავდასხმის სცენარებს განიხილავს
რუსები ბელორუსიიდან და ბრიანსკის ოლქიდან უკრაინაზე თავდასხმების სცენარებს განიხილავენ, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
"რა თქმა უნდა, ჩვენ უკვე ვმუშაობთ ამ მიმართულებებზე ჩვენი თავდაცვის გასაძლიერებლად. სამხედრო სარდლობამ მიიღო შესაბამისი ინსტრუქციები, თუმცა ჩვენ ასევე მივმართავთ პრევენციულ ზომებს როგორც ბელარუსში, ასევე რუსეთის გარკვეულ ნაწილებში, სადაც საფრთხე არსებობს“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
ზელენსკის თქმით, ის უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროსგან ბელარუსთან დაკავშირებით აქტიური მუშაობის მოლოდინშია, კერძოდ, აუცილებელია ზეწოლის გაზრდა და უკრაინის პარტნიორებთან კოორდინაციის გაძლიერებისკენ.
"გულწრფელად რომ ვთქვა, ყელში ამომივიდა უკვე, რომ არსებობს მუდმივი საფრთხე, რომ რუსებმა შეიძლება გარკვეულ მომენტში ბელორუსია ომის ესკალაციაში ჩაითრიონ. მათ უნდა გაიგონ, რომ მათთვის შედეგები იქნება და ისინი მნიშვნელოვანი იქნება“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, უკრაინას აქვს კონკრეტული შესაძლებლობები, რათა უპასუხოს რუსეთის ტერიტორიიდან მომდინარე ნებისმიერ საფრთხეს.

Zelenskyy says Russia considering attack scenarios from Belarus and Bryansk region
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Wednesday said Russia is considering scenarios for launching attacks against Ukraine from Belarus and Russia’s Bryansk region.
“Of course, we are already working in these directions to strengthen our defence. The military command has received the relevant instructions, but we are also taking preventive measures both in Belarus and in certain parts of Russia where threats exist,” Zelenskyy said.
The President said he expects Ukraine’s Foreign Ministry to intensify work regarding Belarus, including increasing pressure and strengthening coordination with Kyiv’s international partners.
“To be honest, I am already fed up with the constant threat that the Russians could at some point drag Belarus into further escalation of the war. They must understand that there will be consequences for them and those consequences will be significant,” he stated.
Zelenskyy also said Ukraine has specific capabilities to respond to any threat originating from Russian territory.