რუსეთმა შესაძლოა, დღეს ღამით უკრაინაზე კიდევ ერთი მასშტაბური დარტყმა განახორციელოს. ყველა უკრაინელმა საჰაერო თავდასხმის სირენებზე რეაგირება უნდა მოახდინოს, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ირლანდიის პრემიერ-მინისტრთან ერთად გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
"კვირაში ერთხელ ან ორ კვირაში ერთხელ, მასიური დარტყმები, ასობით დრონი, სხვადასხვა ტიპის ათობით რაკეტა. დღეს ძალიან უსიამოვნო ინფორმაცია გვაქვს კიდევ ერთი ასეთი მასიური რუსული დარტყმის მომზადების შესახებ. არსებობს სადაზვერვო მონაცემები“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ ის და მისი გუნდი დაუყოვნებლივ დაბრუნდებიან უკრაინაში და მოუწოდა ყველა მოქალაქეს, გაითვალისწინონ საჰაერო თავდასხმის სირენები და თავშესაფარი გამოიყენონ.
"ჩვენ ვიცით, რომ პუტინი უკვე გარკვეული ხანია, ამზადებს ამ მასშტაბურ თავდასხმას უკრაინაზე. რუსეთის ლიდერი კატეგორიულად უარს ამბობს ომის დასრულებაზე.
„რა თქმა უნდა, დღეს და მომდევნო დღეებში ჩვენი საჰაერო თავდაცვისა და სხვა ძალები ყველაფერს გააკეთებენ, რაც შეუძლიათ. მე უკვე მივეცი შესაბამისი მითითებები სამხედროებს, შინაგან საქმეთა მინისტრს, სპეცსამსახურებს და სადაზვერვო სააგენტოებს, მაგრამ ყველამ უნდა გაიგოს, ვისთან გვაქვს საქმე და ის ვერაგობა, რომლითაც რუსეთის ფედერაცია ამ ომს აგრძელებს", - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
ამასთან, ზელენსკიმ კიდევ ერთხელ აღნიშნა აგრესორი ქვეყნის ისეთ სიტუაციაში ჩაყენების აუცილებლობა, სადაც მშვიდობის გარდა სხვა ალტერნატივა არ იარსებებს.
რუსეთის ძალებმა დღეს ოდესის რეგიონზე ბალისტიკური რაკეტებით თავდასხმა განახორციელეს. თავდასხმის შედეგად ორი ადამიანი დაიღუპა და 15 დაიჭრა.
ასევე, დღის განმავლობაში, რუსმა ოკუპანტებმა ხარკოვზე მართვადი ბომბებით თავდასხმების სერია განახორციელეს, რის შედეგადაც 26 ადამიანი დაშავდა. ნოვობავარის რაიონში ორი ადამიანის გარდაცვალება დადასტურდა, მათ შორის 15 წლის მოზარდის.
გარდა ამისა, ხერსონში რუსული დრონის მიკროავტობუსზე თავდასხმის შედეგად ერთი ბავშვი დაიღუპა, სახელმწიფო საგადასახადო სამსახურის ორი თანამშრომელი კი დაიჭრა.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Wednesday warned that Russia was preparing another large-scale strike against Ukraine, citing intelligence reports and urged citizens to immediately respond to air raid alerts.
Speaking at a joint press conference with Irish Prime Minister Micheál Martin, Zelenskyy said he and his delegation would cut short the visit and return to Ukraine.
"We have very troubling information today that Russia is preparing another massive attack. We have intelligence indicating this," Zelenskyy said.
He called on Ukrainians to take every air raid warning seriously and seek shelter when sirens sound, adding that Ukraine's air defence forces and security services had already been instructed to prepare for the potential attack.
According to Zelenskyy, Russian President Vladimir Putin continues to reject efforts to end the war, making it necessary to increase pressure on Moscow until peace becomes its only option.
His remarks came after Russian forces launched ballistic missile strikes on the Odesa region, killing two people and injuring 15, according to Ukrainian authorities.
Elsewhere, Russian guided bomb attacks on Kharkiv left at least 26 people injured and killed two others, including a 15-year-old, while a Russian drone strike on a minibus in Kherson killed one child and wounded two employees of Ukraine's State Tax Service.