ზელენსკი - რუსეთი ყინვებს ელოდა, რომ უკრაინელების წინააღმდეგ მიზანმიმართული ტერორი ჩაედინა
უკრაინის რამდენიმე რეგიონში კრიტიკულ ინფრასტრუქტურაზე რუსეთის დარტყმების შემდეგ ვითარება კვლავ მძიმეა. ენერგეტიკოსები და სარემონტო ჯგუფები 24 საათის განმავლობაში მუშაობენ ელექტროენერგიის, გათბობისა და წყალმომარაგების აღსადგენად, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მისივე თქმით, მუდმივი რუსული თავდასხმების შემდეგ ნორმალური ცხოვრების აღდგენა ტიტანური, მაგრამ უაღრესად მნიშვნელოვანი ამოცანაა. ზელენსკიმ მადლობა გადაუხადა ყველა სპეციალისტს, რომელიც დარტყმების შემდგომ პერიოდში იყო ჩართული.
როგორც მან აღნიშნა, რომ მხოლოდ გასულ კვირას რუსეთმა უკრაინის წინააღმდეგ გამოიყენა თითქმის 1100 თავდასხმის დრონი, 890-ზე მეტი მართვადი საჰაერო ბომბი და 50-ზე მეტი სხვადასხვა ტიპის რაკეტა, მათ შორის ბალისტიკური და ფრთოსანი რაკეტები.
მისი თქმით, დარტყმები მიმართული იყო არა სამხედრო მნიშვნელობის მქონე სამიზნეებისკენ, არამედ ენერგეტიკული ობიექტებისა და საცხოვრებელი შენობებისკენ.
"ისინი განზრახ დაელოდნენ ყინვას, რათა ჩვენი ხალხისთვის სიტუაცია გაეუარესებინათ. ეს არის განზრახ ჩადენილი, ცინიკური რუსული ტერორი მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ. მადლობას ვუხდი ჩვენს მობილურ სახანძრო ჯგუფებს, რომლებიც დღე და ღამე იცავენ უკრაინას ამ თავდასხმებისგან და ყველა ჩვენს სხვა მეომარს საჰაერო თავდაცვის დანაყოფებიდან. ჩვენ გვჭირდება სტაბილური მხარდაჭერა უკრაინისთვის, ჩვენი თავდაცვისთვის და კოორდინირებული დიპლომატია მშვიდობისთვის. მადლობელი ვარ ყველა პარტნიორის, ვინც ჩვენთან ერთად სწორედ ამ მიმართულებით მუშაობს", - განაცხადა ზელენსკიმ.
ბოლო დღეების განმავლობაში რუსმა ოკუპანტებმა უკრაინის მიმართულებით არაერთი დარტყმა განახორციელა, ენერგოობიექტების დაბომბვის შედეგად ასობით მოქალაქე ელექტროენერგიის და გათბობის გარეშე დარჩა.

Zelenskyy: Russia waited for freezing temperatures to carry out targeted terror against Ukrainians
Following a series of Russian strikes on critical infrastructure across several regions of Ukraine, the situation remains difficult, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said, noting that energy workers and repair crews are working around the clock to restore electricity, heating, and water supplies.
Zelenskyy stated that rebuilding normal life after constant Russian attacks is a “titanic but extremely important task,” thanking all specialists involved in post-strike recovery efforts.
The Ukrainian President added Russia launched nearly 1,100 attack drones, more than 890 guided aerial bombs, and over 50 missiles of various types, including ballistic and cruise missiles, against Ukraine over the past week alone.
He highlighted that the strikes were deliberately aimed not at military targets, but at energy facilities and residential buildings.
“They deliberately waited for freezing temperatures to worsen conditions for our people. This is deliberate, cynical Russian terror against civilians,” Zelenskyy said, thanking mobile fire units and air defence personnel for protecting the country “day and night”.
Zelenskyy stressed that Ukraine needs sustained international support for its defence, as well as coordinated diplomacy to achieve peace, expressing gratitude to partners working alongside Ukraine toward that goal.
In recent days, Russian forces have carried out multiple strikes across Ukraine, leaving hundreds of civilians without electricity and heating after attacks on energy infrastructure.