ზელენსკი - რუსეთი თავისით არასდროს გაჩერდება, მხოლოდ აგრესორზე ძლიერი ზეწოლით შევძლებთ მის შეჩერებას
უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის განცხადებით, ტერნოპილში რუსების თავდასხმის შედეგად 25 ადამიანია დაღუპული, მათ შორის სამი ბავშვია, დაშავდა 93 ადამიანი, მაშველები ძებნას განაგრძობენ.
მისივე თქმით, რუსეთი თავისით არასდროს გაჩერდება, მხოლოდ აგრესორზე ძლიერი ზეწოლით არის მისი შეჩერება შესაძლებელი.
"ახლა ტერნოპილში, ჩვენი ყველა სამსახური აგრძელებს მუშაობას დაზარალებულთა დასახმარებლად, რაც შეიძლება მეტი ადამიანის გადასარჩენად. ინტეგრაციის პუნქტები განთავსებულია, სადაც ადამიანებს შეუძლიათ მიიღონ საჭირო მხარდაჭერა.
სამწუხაროდ, ამ ღამეს ტერნოპილში ხალხი ყველაზე მეტად დაზარალდა რუსული აგრესიით, ამ მასიური თავდასხმის შედეგად. ამჟამად ცნობილია, რომ რუსეთის მიერ ამ თავდასხმას 25 ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა. მათ შორის სამი ბავშვია. რუსებმა კიდევ ერთხელ მოკლეს უდანაშაულო მოქალაქეები, რომლებსაც უბრალოდ ეძინა თავიანთ სახლებში. ვუსამძიმრებ ყველას, ვინც დაკარგა ნათესავები და საყვარელი ადამიანები. დაშავებულია 93 ადამიანი. მათ სამედიცინო დახმარება უწევენ. ნაგებობის ქვეშ ჯერ ისევ არიან ადამიანები, მაშველები ძებნას განაგრძობენ.
რუსეთი თავისით არასდროს გაჩერდება. მათი მიზანია გააგრძელონ სიცოცხლის მოსპობა და განადგურება უკრაინაში და მხოლოდ აგრესორზე ძლიერი ზეწოლით შევძლებთ მის შეჩერებას. თითოეულის სიცოცხლე მნიშვნელოვანია. ყველა სიცოცხლეს სჭირდება დაცვა. მადლობელი ვარ პარტნიორების, რომლებიც მზად არიან ზეწოლა მოახდინონ რუსეთზე, დაეხმარონ ჩვენს ხალხს და გააკეთონ ყველაფერი სამართლიანი მშვიდობის აღსადგენად", - აცხადებს ზელენსკი.

Zelenskyy: Russia won’t stop on its own, only strong pressure can halt aggressor
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Wednesday said Russia had no intention of stopping its attacks and could only be halted by strong international pressure.
“Russia will never stop on its own. Its goal is to continue killing and destroying lives in Ukraine, and only strong pressure on the aggressor can stop it. Every life matters and deserves protection. I am grateful to our partners who are ready to exert pressure on Russia, support our people and do everything possible to restore a just peace,” he said.
The President announced 25 people, including three children, were killed earlier the day in a Russian attack on Ternopil, in western Ukraine, with 93 others injured.
“Russia once again killed innocent civilians who were simply sleeping in their homes. My condolences to everyone who lost loved ones. Ninety-three people have been injured and are receiving medical care. There are still people under the rubble and rescuers continue their search,” Zelenskyy said.
The President added that emergency services were working on-site to assist victims and provide support through temporary shelters and integration points.