უკრაინის წარმატებები ფრონტის ხაზზე და რუსეთზე დარტყმები პუტინის გარშემო ტოქსიკურ ატმოსფეროს ქმნის. ამას მისი ახლო გარემოცვა აღიარებს, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
როგორც ზელენსკიმ აღნიშნა, ამჟამად კრემლის ხელმძღვანელის გარშემო ახალი, მისთვის ძალიან უსიამოვნო ატმოსფეროა.
"ახლა, რა თქმა უნდა, ფრონტზე არსებული სიტუაცია და ჩვენი შორი და საშუალო დისტანციის დარტყმები პუტინის გარშემო ახალ ატმოსფეროს ქმნის - ძალიან ტოქსიკურ ატმოსფეროს“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
მისი თქმით, მხოლოდ პუტინია იმის მიზეზი, რომ ომი დაიწყო და არ სრულდება.
"რუსების დანაკარგების ერთადერთი მიზეზი პუტინია“, - აღნიშნა ზელენსკიმ.
როგორც უკრაინის პრეზიდენტმა აღნიშნა, პუტინის გარემოცვას ეს კარგად ესმის.
"ამის სიგნალს გვიგზავნიან, ჩვენს პარტნიორებს უგზავნიან. რუსული საზოგადოება სულ უფრო მეტად იწყებს ამის შეგრძნებას“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
უკრაინის პრეზიდენტის თქმით, საჭიროა ისეთი გადაწყვეტილებებისკენ, რომლებიც მშვიდობას მოიტანს.
"უკრაინა დიდი ხანია, მზადაა ამისთვის. ახლა ჩვენ ყველაფერს ვაკეთებთ, რაც შეგვიძლია, რათა უზრუნველვყოთ ამ ომის ღირსეული დასრულება“, - განაცხადა ზელენსკიმ.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has said Russia’s battlefield losses and Ukraine’s strikes on Russian territory are creating a “toxic atmosphere” around Russian President Vladimir Putin and that more Russians are beginning to recognise him as the sole cause of the war.
Zelenskyy said Ukraine’s successes on the battlefield, together with its long- and medium-range strikes, had changed the political climate surrounding the Kremlin leader.
“The situation on the front and our long- and medium-range strikes are creating a new atmosphere around Putin - a very toxic atmosphere,” Zelenskyy said.
He argued that Putin alone bears responsibility for both starting the war and preventing its end.
“The only reason for Russia’s losses is Putin,” Zelenskyy said, adding that members of the Russian president’s inner circle understand this and are sending signals to Ukraine and its international partners.
“Russian society is increasingly beginning to realise this as well,” he said.
Zelenskyy reiterated that Ukraine remains committed to achieving a just end to the war.
“Ukraine has long been ready for this. We are doing everything we can to ensure this war ends in a dignified way,” he said.