უკრაინა აშშ-სა და ევროპელი პარტნიორებისგან საჰაერო თავდაცვის გასაძლიერებლად დამატებით გადაწყვეტილებებს ელის. მოლაპარაკებები გრძელდება, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
მისივე თქმით, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილემ მას საჰაერო თავდაცვის სექტორში კონკრეტულ შეთანხმებებთან დაკავშირებით საერთაშორისო პარტნიორებთან კომუნიკაციის შედეგები მიაწოდა.
ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ უკრაინა, თავის მოკავშირეებთან ერთად, შეერთებულ შტატებსა და ევროპის ქვეყნებს შორის თანამშრომლობის დონეზე დამატებით გადაწყვეტილებებს ავითარებს.
"არსებობს ისეთი რამ, რისი გაკეთებაც შეგვიძლია შეერთებულ შტატებსა და ევროპის ქვეყნებს შორის თანამშრომლობით. მნიშვნელოვანია, რომ უკრაინელმა დიპლომატებმა სრულად უზრუნველყონ შესაბამისი ქვეყნების სამხედროებს შორის საჭირო კომუნიკაციას“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, უკრაინის საჰაერო თავდაცვის საშუალებებით უზრუნველყოფა საერთაშორისო თანამშრომლობის მთავარ მიზნად რჩება.
"უკრაინისთვის რაკეტები და საჰაერო თავდაცვის სისტემები მთავარი პრიორიტეტია. მადლობა ყველას, ვინც დახმარებას გვიწევს!“ - აღნიშნა ზელენსკიმ.

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Tuesday said Ukraine was expecting additional decisions from the United States and its European partners to strengthen the country's air defence capabilities, adding that discussions were ongoing.
Zelenskyy said he had been briefed by the deputy head of the Presidential Office on the results of communications with international partners regarding specific air defence agreements.
According to the President, Kyiv is working with its allies to develop further joint decisions involving cooperation between the United States and European countries.
"There are things we can achieve through cooperation between the United States and European countries. It is important that Ukrainian diplomats ensure the necessary communication between the militaries of our partner states," Zelenskyy said.
He stressed that securing additional missiles and air defence systems remained one of Ukraine's top priorities and thanked partner countries for their continued support.