უკრაინა იარაღის ექსპორტს იწყებს და ყველა დეტალი სახელმწიფო ინსტიტუტების დონეზე უკვე შეთანხმდა, - ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა.
"ჩვენი უსაფრთხოების ექსპერტიზა და იარაღი, რომელიც თანამედროვე ომში გამოიცადა, ახლა ყველა პარტნიორისთვის საინტერესოა, რომელსაც შეუძლია ეროვნული სახელმწიფოებრიობისა და ადამიანის სიცოცხლის დაცვის ჭეშმარიტად ეფექტური დონის უზრუნველყოფა“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
მისივე თქმით, პარტნიორებს, რომლებიც უკრაინას ეხმარებიან, შესთავაზეს თანამშრომლობის სპეციალური ფორმატი Drone Deals - სპეციალური შეთანხმებები იარაღის წარმოებისა და მიწოდების შესახებ.
"პროცედურა აბსოლუტურად ნათელია: სახელმწიფოთაშორის დონეზე, ორმხრივი ურთიერთშეთანხმების პრინციპის საფუძველზე, ჩვენ შესაბამისი შეთანხმების მეშვეობით განვსაზღვრავთ უსაფრთხოების სამუშაოების ჩარჩოს, შემდეგ კი პროცესი იწყება სამთავრობო ინსტიტუტებისა და მწარმოებლების დონეზე", - განმარტა ზელენსკიმ.
მისი თქმით, უკრაინული კომპანიები პარტნიორი ქვეყნების ბაზრებზე შესვლას იმ პირობით შეძლებენ, რომ უკრაინელ სამხედროებს ჯერ საჭირო რაოდენობის იარაღის მიღების უფლება ექნებათ.
"უკრაინაში ზოგიერთი ტიპის იარაღის წარმოების ჭარბი მოცულობა 50%-ს აღწევს და ეს უკრაინის თავდაცვის ინდუსტრიაში ჩვენი სახელმწიფო ინვესტიციებისა და პარტნიორებთან ჩვენი თანამშრომლობის პირდაპირი შედეგია“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
როგორც მან აღნიშნა, უკრაინული იარაღი გარკვეულ ქვეყნებში რუსეთთან თანამშრომლობის გამო ვერ ხვდება.
"სერიოზული გამოწვევაა, რომ ჩვენი ტექნოლოგიები და იარაღი რუსების ხელში არ მოხვდეს. უკრაინის ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭო კოორდინაციას გაუწევს ექსპორტის პროცესებს და უზრუნველყოფს, რომ პირველ რიგში დაკმაყოფილდეს უკრაინის თავდაცვისა და უსაფრთხოების ძალების იარაღის საჭიროებები, ხოლო მწარმოებლების მიერ უკრაინაში სახელმწიფო შეკვეთის გადაჭარბებით წარმოებული ნებისმიერი ჭარბი იარაღი ექსპორტზე გავიდეს. უკრაინის თავდაცვის სამინისტრო და გენერალური შტაბი განსაზღვრავენ თავდაცვის ძალების საჭიროებების მოცულობებს", - განაცხადა ზელენსკიმ.

Zelenskyy says Ukraine to begin arms exports after agreement on state level arrangements
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on Tuesday announced the country will begin exporting weapons, saying that all key details of the process have already been agreed upon at the level of state institutions.
“Our security expertise and weapons, tested in modern warfare, are now of interest to all partners who can ensure a truly effective level of protection of national sovereignty and human life,” he said.
The President noted that partners supporting Ukraine have been offered a special cooperation framework known as “Drone Deals”, designed to regulate agreements on weapons production and supply.
He explained that the procedure will be based on intergovernmental agreements and mutual consent.
“The procedure is absolutely clear: at the interstate level, based on the principle of mutual agreement, we define the framework of security cooperation through relevant agreements, and then the process continues at the level of government institutions and manufacturers,” he said.
Zelenskyy added that Ukrainian companies will be able to enter partner markets on the condition that Ukraine’s armed forces are first supplied with the necessary quantities of weapons.
He also noted that in some categories Ukraine currently has surplus production capacity, reaching up to 50 per cent, which he attributed to state investment in the defence industry and cooperation with international partners.
“Tere is a serious challenge in ensuring that our technologies and weapons do not fall into Russian hands,” Zelenskyy said.
He added that Ukraine’s National Security and Defence Council will coordinate export processes to ensure that the primary focus remains on meeting the needs of Ukraine’s defence forces. Any surplus production beyond domestic requirements, he said, could be directed to export markets.
According to Zelensky, the Ministry of Defence and the General Staff will define the exact volume of weapons required by Ukraine’s armed forces.